news

Komórki nie służą już do wykonywania rozmów

Z roku na rok Amerykanie prowadzą coraz krótsze rozmowy przez komórki. Przeciętna długość połączenia wyniosła 2,27 minuty w 2008 roku i tylko 1,81 minuty w roku 2009. W tym samym czasie o 50 procent wzrosła liczba wysyłanych smsów.

Nad przyczynami trendu zastawia się NYT i publikuje opinie osób, które mają dzięki iPhone i innym nowoczesnym modelom telefonów wiele alternatywnych możliwości porozumiewania się. Często abonenci nie wykorzystują nawet darmowych minut.

Drugi powód to design – nowoczesne smartphony bardziej się nadają do trzymania w dłoni i pisania niż do przykładania do policzka i rozmawiania. Duże wyświetlacze pokryte tłuszczem, pudrem i podkładem zniechęcają do rozmowy. Łatwo dziś podczas rozmowy przypadkowo uruchomić jakąś funkcję telefonu, przyciskając ekran dotykowy policzkiem.

Największym winowajcą są alternatywne usługi, które umożliwiają porozumiewanie się z innymi bez konieczności odbywania rozmowy. Smsy, Twitter, Facebook, komunikatory, itd. Rozmowa jest bardziej zobowiązująca niż post w profilu znajomego.

Ciekawostka socjologiczno-technologiczna to zmartwienie dla operatorów komórkowych. Ich przychody spadają, więc sieci prześcigają się w promocjach, by zachęcić abonentów do dzwonienia. Na próżno. [Kat Hannaford/giz, NY Times, zdjęcie: Emersunn]

podobne treści

  • pawlowicz.tomek

    Ja nie wiem jak w innych telefonach ale iPhone ma czujnik odleglosci i nie da sie wcisnac jakiejs funkcji na ekranie bo jest on wtedy deaktywowany. Pewnie inne tez tak maja wiec wth?

  • luckystriker

    LG chocolate miał taką wadę, lekko odchylałeś telefon i wciskałeś polikiem czerwoną słuchawkę :-)