biznesnews

Komisja Europejska zaakceptowała zakup Beats przez Apple

Gigant z Cupertino o krok bliżej ostatecznego domknięcia formalności związanych z zakupem Beats Electronics. Po około dwóch miesiącach intensywnego przyglądania się prawnym szczegółom transakcji oraz ogólnej sytuacji na rynku, swoją zgodę na sfinalizowanie fuzji obydwu firm wydała dziś sama Komisja Europejska.

O oficjalnym zatwierdzeniu transakcji na terenie Unii poinformowano kilka godzin temu za pośrednictwem dokumentu opublikowanego na łamach oficjalnej strony internetowej Komisji. Według jego treści, urzędnicy uważają, że przejęcie Beats przez Apple nie stanowi żadnego zagrożenia dla tej konkretnej części rynku ponieważ „łączny udział obydwu firm w branży słuchawkowej jest wciąż stosunkowo niski”. Pomimo, że pozornie tego rodzaju strwierdzenie może wydawać nam się nieco dziwne, Komisja zaznacza, że nawet w duecie z Beats, Apple wciąż będzie musiało rywalizować z innymi, większymi bądź mniejszymi producentami urządzeń tego typu, takimi jak choćby Bose, Sennheiser czy Sony. A skoro tak – nie mamy tu do czynienia z bezpośrednim zagrożeniem monopolizacją rynku tych urządzeń. Zobaczymy.

Pomimo całkiem pozytywnego obrotu spraw na Starym Kontynencie, Apple nadal będzie musiało pokonać szereg międzynarodowych, prawnych formalności w celu ostatecznego zatwierdzenia jego najnowszego zakupu. Transakcja wciąż nie doczekała się akceptacji – bodaj najważniejszych w tym konkretnym wypadku – amerykańskich urzędników. Niemniej, wydaje się, że niebawem pójdą oni w ślady Komisji i wydadzą stosowną, pozytywną decyzję w tej sprawie.

Co dość zabawne, chociaż gigant z Cupertino nadal nie domknął przejęcia Beats, już teraz musi zmagać się z pierwszymi, wynikającymi z niego problemami. Gigant z Cupertino został pozwany przez swego nowego konkurenta, firmę Bose, w sprawie patentów dotyczących redukcji szumów. Prawnicy Apple już zacierają ręce.

Źródło tekstu i grafiki: Engadget.com

podobne treści