biznes

Komisja Europejska szykuje kolejną karę dla Google

Komisja Europejska postanowiła po raz kolejny przyjrzeć się działaniom Google. Tym razem na celowniku Komisji znalazło się AdSense.

AdSense to serwis, który pozwala twórcom umieszczać na swoich witrynach reklamy, w zamian za wynagrodzenie za ich wyświetlanie. Jak podaje serwis Bloomberg, który powołuje się na swoje anonimowe źródła, w nadchodzących tygodniach na Google może zostać nałożona kara za praktyki związane z tym serwisem.

Unijna komisarz do spraw konkurencji, Margrethe Vestager, miała przyglądać się postanowieniom umownym, które wiązały Google z osobami udostępniającymi swoje strony internetowe do wyświetlania reklam. Źródła serwisu podają, że analizowano je przede wszystkim pod kątem nieuczciwej konkurencji, ponieważ wymagania stawiane przez Google miał być tak skonstruowane, by dana osoba nie mogła zawrzeć podobnej umowy z inną siecią reklamową.

Według źródeł agencji, zarzuty miały zostać uznane za uzasadnione, a ogłoszenie kary ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. O jej wysokości źródła milczą, ale nie będzie to pierwszy taki przypadek w ostatnich latach, ponieważ Komisja Europejska od dłuższego czasu przygląda się produktom i usługom Google nakładając na firmę kary za różne czyny nieuczciwej konkurencji. A nakładane w takich przypadkach kary idą w miliardach.

Przykładem mogą być 4 miliardy euro kary, jakie nałożono w ubiegłym roku na Google za stosowanie praktyk monopolistycznych w Androidzie lub 2,5 miliarda euro grzywny za promowanie własnych usług w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google, które nałożono na firmę rok wcześniej.

Ilustracja: Flickr/jepoirrier

podobne treści