biznesnews

Komisja Europejska bierze pod lupę podatki Amazonu

Po oficjalnym wszczęciu śledztwa w sprawie machlojek finansowych Apple, Unia zamierza prześwietlić działalność kolejnej firmy zza oceanu. Apple, Komisja Europejska poinformowała o rozpoczęciu dochodzenia w sprawie możliwych oszustw podatkowych amerykańskiego koncernu Amazon.

Według przedstawionego dziś oświadczenia urzędników, cała sprawa dotyczy tak naprawdę decyzji podatkowej władz Luksemburga z 2003 roku, dotyczącej spółki zależnej tej firmy, Amazon EU Sarl, posiadającej swą siedzibę w tym kraju. Zgodnie z relacją Komisji, filia ta odnotowuje większość europejskich wpływów Amazonu, ale unika ich opodatkowania za sprawą opłat licencyjnych uiszczanych na rzecz jej spółki matki. Jak twierdzi komisarz UE do spraw konkurencji, Joaquin Almunia: „W konsekwencji większość europejskich zysków Amazona jest wprawdzie księgowana w Luksemburgu, ale nie jest tam opodatkowana”.

Według KE, aktywne korzystanie z ulg wynikających z decyzji władz tego kraju umożliwia firmie ograniczenie kosztów CIT do mniej niż 1 proc. dochodu. Raporty księgowe wykazują, że luksemburska filia Amazonu zanotowała w zeszłym roku 28,8 mln funtów zysku przy przychodach w wysokości 13,6 mld funtów. Tak decyzję o rozpoczęciu dochodzenia komentują sami urzędnicy:

(…) Władze krajowe nie mogą pozwalać wybranym spółkom na zaniżanie swoich zysków, podlegających opodatkowaniu poprzez wykorzystywanie korzystnych metod obliczeniowych. (…) – Międzynarodowe firmy nie powinny zaś wykorzystywać swojej pozycji, aby negocjować korzystne warunki podatkowe dla siebie

Jeżeli przypuszczenia urzędników Unii okażą się prawdziwe, Amazon może zostać zmuszony do uregulowania zaległych należności. Wszystko, jak zwykle, poprzedzi zapewne długi i kosztowny proces. Gwoli przypomnienia, śledczy Komisji Europejskiej prowadzają już dwa inne śledztwa w sprawie potencjalnych machlojek finansowych dokonywanych przez Starbucks i Apple. Obydwie te firmy nadal stanowczo wypierają się korzystania z nielegalnych obchodzenia normalnych stawek podatkowych.

Źródło: Engadget.com & Polska Agencja Prasowa

podobne treści