internetnews

Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka: Snowden nie powinien być ścigany

Edward Snowden zyskał sojusznika w osobie Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka. Pochodząca z RPA Navanethem Pillay stwierdziła, że były podwykonawca NSA, ujawniając programy masowej inwigilacji, działał w interesie opinii publicznej i dlatego nie powinien być ścigany przez USA.

„Ludzie, którzy ujawniają łamanie praw człowieka powinni być chronieni. Potrzebujemy ich,” stwierdziła Pillay na podczas konferencji prasowej. „Podobnie jest w przypadku Snowdena, ponieważ rzeczy, które ujawnił dotyczą dokładnie tego, co mówimy na temat potrzeby przejrzystości (…). Ujawnienie tego rodzaju informacji jest bardzo istotne. Zawdzięczamy mu bardzo dużo.”

Oczywiście Wysoki Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka może mieć swoją opinię na ten temat, ale to jeszcze nie znaczy, że Stany muszą ją podzielać. Zwłaszcza, że nawet Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon reprezentuje w tej sprawie dużo bardziej umiarkowane stanowisko twierdząc, że „dostęp [do danych ujawnionych przez Snowdena] może służyć wyższej sprawie, ale niewłaściwie wykorzystany może stworzyć więcej problemów”.

Tymczasem nic nie wskazuje na to, by Biały Dom zamierzał zrezygnować ze ścigania Snowdena. A ten ostatni, choć na razie nie zamierza opuścić Rosji, stwierdził w najnowszym wywiadzie dla Guardiana, że jeśli skończy w łańcuchach w Guantanamo, to trudno.

Zdjęcie: Flickr/wallyg

podobne treści