naukanews

Kolonie bakterii mogą być połączone nanoprzewodami

Pojedyncza bakteria nie osiągnie zbyt wiele. Dlatego te często gromadzą się w kolonie. Ale w takiej kupie bakterie mają dostęp albo do pożywienia (te na dnie), albo do tlenu (te na szczycie stosu).

Żeby więc kolonia mogła się rozwijać, kolesie z dołu muszą jakoś przekazać elektrony wyprodukowane w wyniku konsumpcji na górę, by mogły reagować z tlenem. Jak to robią?

W najnowszym Nature naukowcy próbują wyjaśnić jak bakterie radzą sobie z tym problemem. Pierwszą podejrzaną była dyfuzja cząsteczek, ale ten proces jest zbyt wolny by wyjaśniać działanie bakteryjnych kolonii. Więc co? Naukowcy twierdzą, że bakterie łączą się nanoprzewodami, przekazując z ich pomocą elektrony na odległość 20 tyś. razy przewyższającą ich rozmiary.

Co prawda na razie to hipoteza czekająca na potwierdzenie. Ale co może to oznaczać dla zwykłego miłośnika gadżetów? Że może wkrótce bakterie zamieszkają w twoim iPodzie. Zamiast baterii. [Mark Wilson na podstawie Nature przez PopSci, ilustracja za University of California]

podobne treści