newsportale społecznościowe

Kolejny wyciek danych z Facebooka

Nie umilkły jeszcze echa poprzedniego wycieku danych z Facebooka, a przez siecią społecznościową kolejne problemy. Firma przyznała się do tego, że we wrześniu z platformy wyciekło prawie 7 milionów zdjęć.

A dokładnie 6,8 miliona zdjęć użytkowników. Zdjęcia te trafiły do aplikacji, które teoretycznie nie miały prawa ich widzieć. Jednak z powodu błędu w kodzie, niektóre aplikacje (było ich około 1500) miały dostęp do wszystkich zdjęć, w tym do fotografii z Facebook Stories, a nawet tych fotek, które były uploadowane, ale nigdy nie zostały przez użytkowników opublikowane.

Facebook twierdzi, że wyciek danych miał nastąpić pomiędzy 12 a 25 września tego roku, kiedy to odkryto lukę w zabezpieczeniach serwisu. Przyczyna, dla której sieć społecznościowa milczała o tej sprawie przez prawie trzy miesiące nie jest dokładnie znana, ale można podejrzewać, że firma nie chciała w tym samym czasie ujawniać, że miała dwa poważne wycieki danych. Ten drugi to oczywiście odkryty również 25 września wyciek dotyczący prawie 30 milionów użytkowników.

Jeśli wasze zdjęcia były wśród tych, które wyciekły we wrześniu, otrzymacie od Facebooka powiadomienie o tym fakcie. Za zaistniałą sytuację sieć społecznościowa przeprasza i zapewnia, że pracuje nad tym, by skasować kopie zdjęć, do których aplikacje nie powinny mieć dostępu.

Zdjęcie: Flickr/bhupinder

podobne treści