news

Kolejny najszybszy superkomputer znajduje się w…

Po niecałych ośmiu miesiącach chiński superkomputer o nazwie Tianhe-1A został zdetronizowany przez o wiele wydajniejszego kuzyna zza morza. Oto przed wami K – krzemowy potwór stworzony przez Japończyków z Riken Advanced Institute for Computational Science.

K składa się z sieci 672 serwerów wyposażonych w 68 tysięcy procesorów Fujitsu SPARC64 VIIIfx pozwalających wykonać zawrotną ilość 8,2 kwadryliona obliczeń na sekundę (8,2 petaflopów). New York Times podaje, że K ma moc obliczeniową miliona domowych komputerów stacjonarnych. Potwierdza to ilość pożeranego z K prądu elektrycznego, którą można byłoby zasilić 10 tysięcy domów w tym samym czasie. Zdecydowanie nie jest to najbardziej ekologiczny superkomputer na świecie.

Do czego zostanie wykorzystany superkomputer, którego moc obliczeniowa ponad trzykrotnie przewyższa znajdującego się na drugim miejscu chińskiego potwora Tianhe-1A (2,507 petaflopów)? K ma pomóc w badaniach nad zmianami klimatu, meteorologią i przewidywaniem kataklizmów. Mam nadzieje, że K uchroni mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni przed kolejnymi trzęsieniami ziemi.

Jesteście ciekawi, jak wyglądał ranking superkomputerów w 2010 roku? Zobaczycie go na zestawieniu przygotowanym przez BCC. [NYT, Riken]

podobne treści

 • slawekgre

  Ciekawe jak poszedłby na nim Duke Nukem :)

 • von.majkel

  Nie poszedłby :( ponieważ pewnie tam Linux jest :D Jak to w prawie we wszystkich tego typu maszynach.

 • slawekgre

  To po co go zrobili? Wyrzucanie kasy :)

 • koza1800

  Po to by nie robić fizycznie eksplozji jądrowych choćby, i paru innych eksperymentów kosztownych lub szkodliwych :)

 • ews3N8t

  A Polska? Kurcze swiat pedzi a my?

 • Anonim

  o Polskę pytasz !? A kupowałeś kiedyś coś w drodze przetargu? (Autostradę?)

 • wscieklyamok

  Wyobraźcie sobie ile serwerów do csa można by było postawić xD Istne marnotractwo.