naukanews

Kolejne pół wieku laserów

Mija 50 lat od czasu pierwszej prezentacji lasera. Wspominaliśmy już, do czego służyły i służą. Teraz czas zastanowić się, do czego mogą nam się przydać w przyszłości. A, mimo dostojnego wieku, wciąż mają olbrzymie pole do popisu – od badań DNA do badań kosmosu.

Weźmy na przykład energię. Już od dłuższego czasu mówiło się o możliwości wspomagania laserami fuzji jądrowej, która dałaby nam niemal niewyczerpane i superekologiczne źródło energii. Dopiero teraz jednak naukowcy potrafią sprawdzić te teorie. Ba, nie tylko potrafią, ale aż się do tego palą. Na przykład Amerykanie chcą zbudować miniaturowe Słońce korzystając z 192 promieni lasera i odrobiny wodoru. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lasery zmuszą wodór do połączenia się w hel, tworząc niesamowite ilości energii (właśnie na tej zasadzie działa nasza macierzysta gwiazda).

Inną dziedziną, w której lasery mają wielką przyszłość, jest medycyna, a zwłaszcza onkologia. Zdaniem dr Kate Lancaster z brytyjskiego Centralnego Ośrodka Laserowego, można ich użyć do przyspieszania protonów lub jonów, które mogłyby bardzo precyzyjnie likwidować komórki nowotworowe.

Jest jeszcze czas. A dokładnie attosekundy, czyli trylionowe części sekundy. Dzięki tak precyzyjnym pomiarom będziemy w stanie dostrzec ruchy materii w skali atomowej.

Przed laserami jeszcze wiele zadań i wiele wyzwań. Z pewnością czekają je jeszcze złote lata. [Jack Loftus/giz, BBC]

podobne treści

  • amperion

    „Na przykład Amerykanie chcą zbudować miniaturowe Słońce korzystając z 192 promieni lasera i odrobiny wodoru. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lasery zmuszą wodór do połączenia się w hel, tworząc niesamowite ilości energii.” przecież już to zrobili.

    Przej”

  • Stanisław Janikowski

    @amperion: Nic mi na ten temat nie wiadomo, by rzeczywiście tego dokonali. Na stronach National Ignition Facility, które zajmuje się tym projektem, znajduje się informacja o udanych testach (https://publicaffairs.llnl.gov/news/news_releases/2010/NR-10-01-06.html) oraz o tym, że pierwsze eksperymenty, w trakcie których nastąpi próba wywołania fuzji jądrowej, zostaną przeprowadzone latem 2010 r.