news

Kolejna awaria rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS

Tegoroczny kwiecień jest wyjątkowo pechowy dla rosyjskiego systemu GLONASS – w nocy z poniedziałku na wtorek odnotowano kolejną poważną awarię tego systemu nawigacji satelitarnej.

2 kwietnia miała miejsce największa do tej pory awaria systemu nawigacji satelitarnej GLONASS – przez kilkanaście godzin wszystkie 24 operacyjne satelity rosyjskiej nawigacji satelitarnej przekazywały błędne dane. Rosyjska państwowa komisja, która bada sprawę stwierdziła, że przyczyną były błędne dane na temat lokalizacji satelitów, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że użytkownicy rosyjskiej nawigacji otrzymywali nieprawidłowe dane, ale nie określiła ona, czy był to po prostu błąd, czy „działania czynnika zewnętrznego”.

Sytuacja, która miała miejsce wczorajszej nocy była podobna, choć trwała krócej i dotyczyła mniejszej ilości satelitów. Awaria dotknęła dziewięć satelitów systemu GLONASS, z których osiem udało się naprawić po około trzydziestu minutach, dziewiąty naprawiono dopiero po ponad 12 godzinach.

W rozmowie z agencją ITAR-TASS, Nikołaj Tostojedow, dyrektor generalny zakładów Satelitarne Systemy Informacyjne imienia akademika M. F. Reshetniowa (Информационные спутниковые системы имени академика М. Ф. Решетнёва), w której budowane są satelity systemu GLONASS, stwierdził, że przyczyną awarii był błąd, który pojawił się podczas aktualizacji oprogramowania.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści