news

Kodujący papież

Papież Franciszek nie od dziś stara się „odmłodzić” trochę wizerunek głowy Kościoła. Pomimo ponad ośmiu krzyżyków na karku, zabrał się on niedawno za… kodowanie.

W najbliższej przyszłości papież raczej nie będzie przekwalifikowywał się na programistę, ale w wydarzeniu, zorganizowanym w ubiegłym tygodniu w Watykanie przez papieską fundację Scholas Occurrentes nie o to chodziło. „Programming for Peace”, bo tak nazywała się inicjatywa, miała za zadanie zachęcić młodych ludzi z całego świata do nauki programowania i wykorzystania tej umiejętności dla dobra całej ludzkości.

W ramach akcji lekcję programowania otrzymał również papież Franciszek. Nie była ona długa, ale w jej ramach papież napisał własną linię kodu.

Do programowania od kilku lat starał się zachęcić papieża Hadi Partovi, współzałożyciel i CEO platformy Code.org, któremu wcześniej udało się przekonać do takiej promującej tą umiejętność akcji Baracka Obamę czy Davida Camerona. W końcu udało mi się dotrzeć także od papieża Franciszka. Ubiegłotygodniowa akcja nie jest formalnie powiązana z Code.org, choć w swoich wysiłkach zmierzających do promocji programowania, platforma współpracuje z papieską fundacją.

podobne treści