news

Kodak oficjalnie zbankrutował

The Wall Street Journal przynosi smutną dla każdego fana kinematografii wiadomość – istniejącej od 131 lat firmie skończyły się środki na spłatę wszystkich swoich długów. Koncern został zmuszony do złożenia w sądzie wniosku o ochronę przed roszczeniami wierzycieli.

Szukający w najróżniejszych miejscach pieniędzy Kodak nie zanotował od pięciu lat rocznego zysku. Pomimo ogłoszenia bankructwa i zaciągnięcia niemal miliarda dolarów kredytu mającego umożliwić funkcjonowanie koncernu w trakcie postępowania upadłościowego, nie można go nazwać zimnym trupem. Kodak jest po prostu kompletnie spłukany.

Firma mogąca pochwalić się między innymi wprowadzeniem na rynek wielu podstawowych obecnie technologii fotograficznych (chociażby filmu fotograficznego 35 mm) oraz stworzeniem standardu fotografii małoobrazkowej, cały czas posiada niemałą liczbę cennego sprzętu oraz patentów, które zapewne rozejdą się jak ciepłe bułeczki. Możliwe jest też przekształcenie Kodaka w o wiele mniejszy, ale za to dochodowy biznes. Planowana restrukturyzacja miałaby się zakończyć w przyszłym roku.

Szkoda by było, gdyby jedynym śladem po bankrutującej firmie został jedynie znajdujący się w Hollywood budynek Kodak Thearte, w którym od 2002 roku wręczane są nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Chociaż nawet to nie jest pewne. [Engadget]

podobne treści

 • dummy

  Przecież w angielskim engadget napisane jest zupełnie co innego :

  Nie chodzi o bankructwo tylko o restrukturyzacje. Kodak zaczął wreszczie walczyć o swoje i pozywać do sądu za patenty z czego pewnie chce zdobyć kasę na rozwój, ale żeby pozbyć się starych długów ogłaszają bankructwo

 • chrzanowski78

  dajesz taki nagłówek i zobacz jak rośnie poczytność.
  a że dalekie od prawdy i sprawdza się tylko na krótką metę? co z tego?

 • v79

  dummy, poza pozywaniem do sądu wszystko tutaj jest tak samo jak na wspomnianym engadget..

  zawsze dziwiły mnie skąd biorą się statystyki, że np 1/3 społeczeństwa nie umie czytać ze zrozumieniem, ale teraz widzę że widać między innymi pewnie dummy był badany..

 • dummy

  @v79:
  Bo inteligent zmienił tekst :]