internet

Kod źródłowy komputera Apollo 11 już na GitHubie, zgłoszono pierwsze błędy

Choć dziś każdy z nas dysponuje wielokrotnie potężniejszymi maszynami, komputery skonstruowane w latach sześćdziesiątych na potrzeby programu Apollo były swego czasu prawdziwymi cudami techniki. A teraz z kodem źródłowym komputera, który sterował misją Apollo 11, można zapoznać się na GitHubie.

Niestety zapoznanie się z nim nie będzie należało do najłatwiejszych zadań ponieważ napisany został w assemblerze. A właściwie w specjalnej wersji assemblera opracowanej przez NASA. Ale barwne komentarze, jakimi został okraszony przez programistów z MIT, którzy pisali oprogramowanie Apollo Guidance Computers (AGC) w latach sześćdziesiątych, powinny po części wynagrodzić ten trud.

Kod źródłowy komputera AGC Apollo 11 został umieszczony w serwisie przez Chrisa Garry’ego, byłego stażystę w NASA. Nie jest to całkowita nowość, ponieważ po raz pierwszy upubliczniony został on w roku 2003, jednak dopiero teraz trafił do szerokiej społeczności deweloperów.

W ciągu czterech dni od umieszczenia kodu w serwisie, repozytorium zdobyło znaczną popularność. Pojawiło się nawet zgłoszenie błędu dotyczącego działania mieszadeł kriogenicznych zbiorników z tlenem, które wywołało ożywioną (i zabawną) dyskusję. Dużym problemem okazało się samo odtworzenie błędu, ponieważ ostatnio trudno o działające Apollo 11. Użytkownicy sugerowali także, by zmienić ustawienia zbiorników na „wstrząśnięte, nie zmieszane”, zastosować node.js, skontaktować się ze wsparciem technicznym NASA lub od razu zainstalować Apollo 14, w którym błąd został wyeliminowany.

Zdjęcie: NASA

podobne treści