nauka

Kobieta wyhodowała ucho na przedramieniu [dla osób o mocnych nerwach]

Co prawda zdjęcia poniżej dokumentują ogromny postęp medycyny, ale trochę przypominają kadry z filmu w rodzaju „HUMANCENTiPAD”.

Lekarzom ze szpitala Johna Hopkinsa udało się przeszczepić pacjentce ucho, które wyrosło na jej własnym przedramieniu.

W 2008 roku u Sherrie Walters zdiagnozowano agresywnego raka. Jedynym rozwiązaniem było chirurgiczne usunięcie fragmentów małżowiny i czaszki. Dziś Sherrie może powiedzieć o sobie, ze jest pierwszą osobą, która sama wyhodowała sobie zastępcze ucho.

No nie całkiem sama, z pomocą przyszedł jej zespół chirurgów plastycznych i rekonstrukcyjnych dr. Patricka Byrne’a. Umieścili oni ucho, wymodelowane z pobranej wcześniej z żeber chrząstki, na jej przedramieniu. W tym miejscu przez kilka miesięcy pobierało składniki odżywcze i rosło. W końcu lekarze uznali, że można je przeszczepić w miejsce, w którym powinno się znajdować.

Operacja zakończyła się powodzeniem. Choć jak na razie przeszczepione ucho nie wygląda jeszcze tak jak przed amputacją ale dr Byrne wierzy, że z czasem jego wygląd będzie się poprawiał. Możliwe nawet, że nie będzie widać większej różnicy. Możliwości współczesnej medycyny są niesamowite a trzeba dodać, że ucho to dopiero początek.

Poniżej zdjęcia dokumentujące zabieg.


[CBS via Drudge]

podobne treści