mobilenews

Knox – nowy system bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych prosto od Samsunga

Także Samsung dorzucił swoje trzy grosze do szumu wokół trwających targów MWC w Barcelonie. Koreańska firma zaprezentowała Knox, czyli kompleksowy system bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych, który ma zapobiegać wszelkim próbom włamań na sprzęt ze sławetnej serii Galaxy.

Jak twierdzi sam Samsung – Knox łączy w sobie system Android w wersji SE (Security Enhanced) o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa oraz rozwiązania do zarządzania bezpieczeństwem, implementowane zarówno w warstwie sprzętowej, jak i w ramach systemu operacyjnego. Możliwości systemu bezpieczeństwa Koreańczyków poznaliśmy, jak wspomniano, w trakcie targów Mobile World Congress 2013.

No, dobra, ale jak to wszystko działa? Według Samsunga, Knox tworzy w warstwie aplikacji osobne, wydzielone środowiska, zabezpieczane procesy dla każdej, pojedynczej aktywności, dzięki czemu wirus, choćby nie wiem co, nie jest w stanie zarazić całego systemu plików. Tego rodzaju schemat działań jest wymuszany przez Androida SE. Znów posługując się cytatem – Szyfrowanie odbywa się na poziomie plików, dzięki czemu aplikacje i dane służbowe są chronione przed kradzieżą, atakami wirusów i złośliwego oprogramowania.

Według Koreańczyków, system jest lekki i kompatybilny z większością powszechnie używanych modeli infrastruktury korporacyjnej oraz z sieciami VPN i usługami katalogowymi. Całość będzie się uruchamiać z pozycji ikony umieszczonej na ekranie domowym urządzenia, na którym zainstalowano system. Zdaniem szefa Samsunga, system pomoże w znacznym spopularyzowaniu strategii BYOD (Bring Your Own Device) polegającej na przynoszeniu do pracy swoich własnych urządzeń mobilnych.

To zrozumiałe, że głównymi czynnikami hamującymi rozwój trendu BYOD w przedsiębiorstwach są kwestie bezpieczeństwa i prywatności. Tymczasem użytkownicy mają najnowsze smartfony i tablety i chcą korzystać z nich w pracy, czym przyprawiają o ból głowy swoich kolegów z działu IT – mówi JK Shin, Prezes Zarządu oraz Szef Działu IT i Mobilnej Łączności w Samsung Electronics. Rozwiązanie jest proste. Jedno urządzenie do celów zarówno służbowych, jak i prywatnych. Samsung KNOX potrafi pogodzić istniejącą po stronie firmy potrzebę kontroli z satysfakcją użytkowników, ponieważ zapewnia gruntowne bezpieczeństwo na poziomie platformy, co powoduje, że użytkownicy nie muszą mieć gruntownej wiedzy na ten temat.

KNOX będzie dostępny na wybranych urządzeniach z serii Galaxy Samsunga od drugiego kwartału 2013 roku.

podobne treści