wynalazki

Klimatyzowana kamizelka kuloodporna

Szwajcarska firma Empa zaprezentowała klimatyzowaną kamizelkę kuloodporną opartą na technologii Coolpad. Dzięki niej policjanci i przedstawiciele innych służb noszący kamizelki nie będą musieli wybierać między bezpieczeństwem i wygodą. Nawet, gdy lato jest upalne albo przebywają w gorącym klimacie.

Wykonane z Kevlaru wdzianka kuloodporne mają wiele zalet, ale nikt nie określiłby ich jako „przewiewne”. Dlatego Empa wszyła do kamizelek komory wypełnione wodą. Ciecz paruje przez membranę, chłodząc ciało noszącego. Za zbiornikiem z wodą znajdują się wiatraczki, dzięki którym obywa się ułatwiający chłodzenie obieg powietrza.

Empa napotkała dwie trudności przy projektowaniu kamizelek. Po pierwsze, koniecznie było zaprojektowanie niewielkich wiatraczków specjalnie na potrzeby tego projektu, ponieważ istniejące wiatraczki były za duże. Po drugie, chłodzące komory z wodą przeciekały, gdy masywna kamizelka wywierała na nie nacisk. Opracowano więc metodę przyspawania zbiorników do kamizelki za pomocą lasera półprzewodnikowego, dzięki czemu powłoka jest bardziej giętka, bardziej elastyczne reaguje na nacisk i nie przecieka.

Wentylowane kamizelki były już testowane w ciepłe dni przez policjantów z Zurychu. Jeszcze kilka testów w naprawdę gorących lokalizacjach i kamizelki Coolpad mogą polepszyć warunki pracy w zawodach, w których jest się narażonym na kule. [LiveScience]

podobne treści