news

Kilka informacji o PlayStation 5

Biorąc pod uwagę to, jak wygląda rynek konsol, producenci już od jakiegoś czasu powinni pracować nad następcami obecnej generacji. Ale prace te prowadzone są w tajemnicy. Przynajmniej były, ponieważ Sony potwierdziło, że pracuje nad PlayStation 5.

Informacje świadczące o tym, że Sony pracuje nad kolejną odsłoną swojej konsoli pojawiły się w kwartalnych wynikach finansowych firmy. Fakt prowadzenia nad nią prac potwierdził też Mark Cerny, główny architekt Sony.

Co skłoniło Sony do pochwalenia się pracami nad PlayStation 5 teraz? Wynika to zapewne z tego, że tajemnicy nie dałoby się utrzymać już długo. Jak podawały media, japońska firma już jakiś czas temu rozpoczęła wysyłanie development kitów do zewnętrznych producentów gier. Po tym jak trafiły w ich ręce, utrzymanie prac w ścisłej tajemnicy, pomimo wszystkich dokumentów zobowiązujących do zachowania poufności, byłoby w praktyce niewykonalne. Sony wolało więc zapewne samo pochwalić się pracami.

Przy okazji dowiedzieliśmy się czegoś na temat planowanej daty premiery PlayStation 5. Sony potwierdziło, że nowa konsola nie zostanie wydana w aktualnym roku fiskalnym, czyli na pewno nie zobaczymy jej przed 1 kwietnia 2020 roku. Wydaje się więc prawdopodobne, że konsola zadebiutuje jesienią przyszłego roku.

Sporo wiadomo natomiast na temat podzespołów, jakie znajdą się w PlayStation 5. Jej sercem będzie potężny ośmiordzeniowy układ AMD Ryzen trzeciej generacji, który wspierany będzie przez kartę Radeon Navi korzystającą z technologii ray tracingu. Urządzenie będzie wyposażone w dyski SSD i będzie obsługiwało rozdzielczość 8K.

Jeśli wierzyć serwisowi Digital Trends, PlayStation 5 ma być dostępne w trzech wariantach cenowych, które różnić się będą rozmiarem dysku SSD. Najtańsza wersja, z dyskiem 256 GB, ma kosztować 450 dolarów, za model wyposażony w dysk 512 GB zapłacić będzie trzeba 500 dolarów, podczas gdy wersja 1 TB ma być o 100 dolarów droższa.

Zdjęcie: Flickr/Fay Ilyas

podobne treści