news

Kiedy warto zapłacić w App Store?

W sklepie Apple’a jest ponad 130 tysięcy dostępnych aplikacji. Za około 33 tysięcy z nich musisz zapłacić. Czasem warto. Najczęściej jednak nie. Opowiemy wam teraz jak je rozróżnić.

Oscar Wilde powiedział o cynikach: znają ceny wszystkiego i wartość niczego. W App Store nie bądź cyniczny. Bądź mądry – nawet jeśli będzie to oznaczać wydanie trochę kasy.

Być albo nie być

Prawda jest taka, że walka o klienta w sklepie Apple’a jest zażarta. Tak zażarta, że producenci obniżają ceny w tempie tak szalonym, że trudno uwierzyć by im się to na dłuższą metę opłacało. Ale przynajmniej okazjonalnie można zdobyć programy znacznie lepsze niż poza sklepem. I to często z większymi możliwościami.

Przykłady? Oto kilka aplikacji z amerykańskiego sklepu. W tabeli przedstawione są nazwy aplikacji z App Store i ich odpowiedników spoza niego, ceny i ile można zaoszczędzić kupując u Apple’a.

A  nawet jeśli poszukiwany przez ciebie program nie jest wcale tak tani, zapewne znajdziesz tańszą alternatywę z tej samej kategorii. Bo App Store dla każdego ma coś miłego.

Hobbiści: Jeśli twoją pasję dzieli kilka tysięcy innych osób – na pewno znajdziesz aplikację, która pomoże ci w jej realizacji. Grasz na gitarze? Możesz kupić GuitarToolkit za 10 dolarów i mieć w swoim telefonie bibliotekę 500 tyś. akordów, metronom i elektroniczny kamerton. Dużo podróżujesz? HearPlanet ma 250 tyś. przewodników po różnych miejscach na świecie.

Profesjonaliści: BarMax kosztuje zawrotną sumę pieniędzy jak na produkt z App Store, lecz i tak jest tańszy o całe 2000 dolarów co podobnego typu usługa – oferowana przez BarBri – tyle, że odbywająca się w szkolnej sali. Zabawne jest to, że po wypuszczeniu BarMax, BarBri zmodyfikowała swoją ofertę by być bardziej konkurencyjną. Nie tylko prawnicy znajdą w App Store coś dla ciekawego – piloci i lekarze również znajdą wiele interesujących pozycji dla siebie.

Przesyt App-likacjami

Nie ma problemu, jeśli dla Twojego ulubionego hobby jest dostępna jedna aplikacja. Co jednak zrobisz, gdy okaże się, że możesz wybierać między kilkunastoma, na pierwszy rzut oka niewiele się od siebie różniącymi? Jak je odróżnisz?

Funkcjonalność: Podstawową i najbardziej oczywistą cechą jest wielozadaniowość. Większość fanów Twittera ucieszy się z możliwości korzystania za darmo z Echofon’a, leczy gdy przyjdzie Ci zarządzać kilkoma kontami na raz to wtedy z chęcią zapłacisz parę dołków za Tweetie 2. Pamiętaj, że nie warto kupować niczego na zapas – jak przyjdzie potrzeba, to zawsze będziesz mógł sięgnąć po bardziej zaawansowaną, płatną wersję aplikacji.

Wyświetlanie reklam: Czasami wystarczy zapłacić kilkanaście dolarów aby zniknęły z Twojej ulubionej (darmowej!) gry irytujące Cie bannery reklamowe. Zawsze najpierw warto zobaczyć czy w danej aplikacji reklamy występują gdzieniegdzie czy też nie ma możliwości aby nie widzieć jej przez 95% czasu korzystania z programu.

Drożyzna: Zanim kupisz – sprawdź co o danej aplikacji piszą na forach i w prasie fachowej. Rzadko kiedy cena programu jest adekwatna do jego wartości. 

Wartość i cena

Przyzwyczailiśmy się do tego, że wszystko co może znaleźć się w internecie, możemy mieć za darmo. Warto jednak pamiętać, że płacąc grosze wpierasz twórców oprogramowania, co za tym idzie – wpływasz na szybkość i jakość rozwoju aplikacji, z których wszyscy korzystamy lub korzystać będziemy.

podobne treści