biznes

KE pozwie Irlandię w sprawie podatków Apple

Komisja Europejska poinformowała wczoraj, że zamierza pozwać Irlandię do Trybunału Sprawiedliwości UE za to, że kraj ten… Nie odzyskał od Apple około 13 miliardów euro niezapłaconego podatku.

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku Komisja Europejska zażądała, by Irlandia, w której znajduje się europejska siedziba Apple, wyegzekwowała od amerykańskiej korporacji około 13 miliardów euro podatków za lata 2003-2014. W trakcie śledztwa Komisja doszła do wniosku, że Dublin zapewnił Apple niedopuszczalne przywileje podatkowe, co stanowiło przypadek nielegalnej pomocy publicznej.

Co ciekawe, Irlandia nie zamierza jakoś szczególnie dociskać Apple w tej kwestii. Od ubiegłorocznego rozstrzygnięcia KE Dublin odwołał się do unijnego Trybunału, a wyznaczony termin na odzyskanie środków minął 3 stycznia.

Cierpliwość Komisji najwyraźniej się wyczerpała, skoro zdecydowano o tym, że Irlandia zostanie pozwana w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE. Władze Irlandii uznały decyzję „za wyjątkowo godną ubolewania”, zwłaszcza, że „sprawa dotyczy tak wielkiej sumy do odzyskania”. Tamtejsze ministerstwo finansów zapewniło w oświadczeniu, że trwają prace, by wypełnić zobowiązania, ale proces kalkulacji sum, o których właściwie mowa, ma zakończyć się najwcześniej w marcu 2018 roku.

Zdjęcie: Flickr/rpongsaj

podobne treści