biznesinternet

KE może nałożyć na Google nawet 3,3 mld euro kary

Problemy w UE nie są niczym nowym dla Google. W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska przedstawiła firmie oficjalnie swoje zarzuty w sprawie monopolistycznych praktyk związanych z aplikacjami dostarczanymi wraz z Androidem. Teraz, w innej sprawie, Mountain View grozi rekordowa kara.

Komisja Europejska od siedmiu lat prowadzi postępowanie przeciwko Google, w którym stara się znaleźć dowody na stosowanie przez giganta z Mountain View praktyk monopolistycznych we własnej wyszukiwarce. KE twierdzi, że Google pozycjonuje własne wyniki wyszukiwania wyżej, niż wyniki wyszukiwania innych podmiotów, przez co stosuje praktyki wobec konkurencji. Google konsekwentnie nie przyznaje się do takich praktyk.

Jak donosi The Telegraph, śledztwo to ma dobiegać końca, a jego zwieńczeniem może być nałożenie na Google rekordowej kary w wysokości nawet 3,3 miliarda euro. Przynajmniej teoretycznie, ponieważ kara nałożona przez Komisję Europejską w tej sprawie może wynieść nawet 10 procent rocznych zarobków Google.

Według brytyjskiego dziennika, ostry kurs wobec Google jest po części wynikiem zmiany na stanowisku komisarza do spraw konkurencji. Joaquín Almunia, poprzedni komisarz, był podobno zwolennikiem polubownego rozwiązania tego sporu z Google, jego następczyni na tym stanowisku, Margrethe Vestager, jest zwolenniczką ostrzejszego kursu wobec korporacji. Ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie ma zapaść jeszcze przed wakacjami.

Zdjęcie: Flickr/jepoirrier

podobne treści