biznesnewswynalazki

Kazimierz Dolny będzie pierwszym polskim „Smart City”

Jakie czasy, takie szklane domy. T-Mobile pochwaliło się inwestycjami, które zaplanowano wraz z radą miejską Kazimierza Dolnego, który w ciągu kilku najbliższych lat ma stać się najbardziej technologicznie zaawansowanym miastem w Polsce.

Cieszący się dużą popularnością wśród turystów Kazimierz Dolny chce zostać pierwszym w Polsce „Smart City”. Możliwe ma to być dzięki współpracy z T-Mobile, które w ciągu najbliższych dwóch lat zaplanowało cały szereg inwestycji, które mają podnieść poziom życia mieszkańców i ułatwić poruszanie się po turystom.

O czym właściwie mowa? Podczas wspólnej konferencji prasowej włodarzy miasta i T-mobile zapowiedziano między innymi pojawienie się kilkudziesięciu nowych latarni z lampami ledowymi, które dostosowują oświetlenie do otoczenia, instalację nowych ławek i przystanków autobusowych oraz 40 nowych kamer miejskiego monitoringu i sieci 40 hot-spotów.

W mieście pojawią się także wypożyczalnie rowerów i samochodów elektrycznych, trzy stacje ładowania elektrycznych pojazdów oraz dwie stacje monitorowania jakości powietrza. Zintegrowany system liczył wjeżdżające do miasta samochody i sprawdzi natężenie ruchu na poszczególnych ulicach. Użytkowników specjalnej aplikacji będzie ostrzegał na przykład o braku wolnych miejsc parkingowych na danym obszarze.

T-Mobile będzie także zbierało dane o swoich użytkownikach przebywających w Kazimierzu Dolnym i analizowało ich zwyczaje. Dane ta mają trafić do ratusza i posłużyć jako baza do modelowania przyszłych potrzeb infrastrukturalnych miasta.

Poszczególne elementy systemu instalowane będą w mieście przez najbliższe dwa lata. System ma być modelowym rozwiązaniem, które ma stanowić zachętę dla kolejnych miejscowości, by włączyły się w podobne przedsięwzięcia. Po dwóch latach władze miasta będą mogły zdecydować o wycofaniu się z projektu lub kontynuować jego finansowanie już z miejskich pieniędzy.

Zdjęcie: Flickr/PolandMFA/Mariusz Cieszewski

podobne treści