naukanews

Katowice mają szansę stać się w 2013 roku stolicą polskiej informatyki

Wielkie rzeczy dzieją się w Katowicach. Lada chwila ruszy tam budowa najnowocześniejszego budynku dydaktycznego w Polsce oferującego: bibliotekę w chmurze, wodę z deszczówki i roztopionego śniegu podgrzewaną ciepłem serwerów, stacje dokujące dla samochodów o napędzie elektrycznym i dużo więcej.

Wybudowanie Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach będzie kosztować ponad 50 milionów złotych, zaś generalnym wykonawcą jest Mostostal Warszawa. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na październik 2013 roku.

Budynek będzie wyposażony w sieć umożliwiającą transmisje między salami wykładowymi i na zewnątrz. Naszpikowana elektroniką aula i 10 pracowni edukacyjnych sprawią, że jednego wykładu będzie mogło wysłuchać ponad 1000 osób.

Centrum będzie miało architekturę otwartą, aby w przyszłości można było łatwo zaadaptować w nim nowe technologie – powiedział o inwestycji profesor Jerzy Gołuchowski, dziekan Wydziału Informatyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Budynek będzie wyposażony w centralny system sterowania multimediami, technologię oszczędzania ciepła i pozyskiwania go za pośrednictwem baterii słonecznych. Deszczówka i roztopiony śnieg z dachów i tarasów po oczyszczeniu będą wykorzystywane w sanitariatach, a woda w kranach zostanie podgrzana przez ciepło emitowane przez serwery pracujące w Centrum. Studenci będą mieli do dyspozycji jedną z najnowocześniejszych w Polsce bibliotek uniwersyteckich, której zasoby zgromadzone będą w chmurze.

 

 

Liczący siedem kondygnacji budynek zostanie wyposażony w duży parking rowerowy oraz także stacje dokujące dla samochodów o napędzie elektrycznym. Ciekaw jestem, jaki procent odwiedzających budynek będzie miał możliwość skorzystania z zielonego paliwa.

Wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk, powiedział o projekcie, co następuje:

„To kolejny etap metamorfozy naszego regionu.” i dodał, że „coraz wyraźniej widzimy, że Śląsk stoi nie tylko na węglu, ale przede wszystkim na wiedzy.”

Łukaszczyk zauważył, że podpisanie umowy na budowę najnowocześniejszego budynku dydaktycznego w Polsce zbiegło się w czasie z dwudziestą rocznicą wysłania z Polski pierwszego emaila. Nam nie pozostaje nic innego, jak tylko kibicować powstawianiu Centrum uniwersytetu, w siedzibie którego powstało w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku pierwsze na
Śląsku centrum obliczeniowe wyposażone w komputery „Odra”.

podobne treści

 • a

  wystarczy tylko na pl forach zobaczyc ilu mamy „geniuszy” informatyki

  co do wykladow tam – to juz widze przyklad:

  a teraz drodzy sluchacze – pokaze wam jak dziala komenda w MS-DOS – format c:

  PHI

 • a

  P.S. niech bedzie net 1Mbit za 20zl, sredni netbook za 200zl (ale taki na ktorym dzialaja tylko programy i net) i to bedzie lepsze niz 100000000000000 takich szkol

  i wtedy po paru latach zobaczymy potege pl informatykow

  P.S. nie wie ktos dlaczego chinczyki sa oficjalnie tacy dobrzy z informatyki???

  wlasnie z powodu taniego jak barszcz sprzetu i netu

  a nie ma wiekszego geniusza niz dzieciak nie majacy co robic i siedzacy przy programie jakos 12h na dobe 7 dni w tygodniu 54 tygodnie w roku

 • oskar.gruca

  Tak bardzo Ci się podoba w Chinach? Droga wolna, jedz i się kształć a potem wróć do Polski i pokaż ludziom mieszkającym w Grajdole, że ich kraj jest nic nie warty bo w Chinach to dzieci zamiast kopać piłkę siedzą przed komputerem i uczą się „informatyki”.
  Polska jak każdy inny kraj jak ktoś chce zdobyć wiedzę to nic nie stoi na przeszkodzie. Tylko trzeba ruszyć dupe, iść do takiej „nic nie wartej szkoły” (co Tobie też polecam) a nie wpatrywać się w Chiny.

 • a

  @oskar.gruca

  twoje saczenie jadem do mnie nie zmieni faktu ze chiny sa potega – pl to panstwo ktore mozna tylko w posladki posuwac

 • realfluctuation

  lol widze koles ze z informatyka to tylko w przegladarce masz do czynienia!

 • Michał Jedynak

  Chiny to potęga informatyczna? Nie wiedziałem. W życiu nie miałem do czynienia z żadnym chińskim programem, ba nawet kodu wymyślonego przez chińczyków na oczy nie widziałem. Mogę się co najwyżej zgodzić, że chińczycy „wiedzą co to hakerstwo” i świetnie to wykorzystują.

 • Michał Jedynak

  Chiny to potęga informatyczna? Nie wiedziałem. W życiu nie miałem do czynienia z żadnym chińskim programem, ba nawet kodu wymyślonego przez chińczyków na oczy nie widziałem. Mogę się co najwyżej zgodzić, że chińczycy „wiedzą co to hakerstwo” i świetnie to wykorzystują.

 • a

  @Michał Jedynak

  pozwol ze tobie wyjasnie jaki najlepszy haker jest

  to taki o ktorym nikt nic nie wie i nie slyszal

  sa tak dobrzy ze armia stanow zjednoczonych tylko przeczuwa kto ich zaatakowal.

  dla was atak hakera to kojazy sie z podmienieniem DURNEJ stronki www z kretynska ksywka pozostawiona

  atak hakera moze wiazac sie z dezinformacja, tworzaca nawet wojne

  nie doceniacie poteznego wroga

  ale to nie wazne, wazne ze inni tak plytko nie mysla

 • revanello

  @a piszesz z kalkulatora ?

 • alai132

  Te wszystkie perdoły nie sprawią iż uczniowie staną się geniuszami z dziedzinie informatyki. Do tworzenia oprogramowania nie potrzeba ani super sprzętu ani nawet wygodnego fotela. Liczy się wiedza i samodzielna praca. A centrum jest tam gdzie są pieniądze, czyli w Warszawie.

 • a

  @revanello

  na tyle cie tylko stac?

  zadnych kontrargumentow?

  co?

  takie tekty pisza ludzie o IQ 60

 • ozgrozo

  Co ma nowoczeność budynku do jakości kształcenia się pytam ?