news

Katastrofa statku zaopatrzeniowego w drodze na ISS

Wczoraj z kosmodromu w Bajkonurze wystartował bezzałogowy statek Progress MS-04 z kolejną misją zaopatrzeniową dla ISS. Niestety, rosyjscy kontrolerzy utracili z nim kontakt po kilku minutach lotu.

Według wstępnych informacji, przekazanych agencji TASS przez źródła w agencji Roskosmos, łączność ze statkiem utracono gdy znajdował się on na wysokości około 190 kilometrów nad południową częścią Wschodniej Syberii, podczas pracy trzeciego stopnia rakiety nośnej Sojuz-U. Na jego pokładzie znajdowało się około 2,5 tony zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na razie nie są znane przyczyny wypadku. Szczątki statku najprawdopodobniej spłonęły w atmosferze.

Wypadek, choć jest sporą stratą, nie zagraża funkcjonowaniu ISS. Zarówno Roskosmos jak i NASA uspokajają, że załoga stacji jest obecnie dobrze zaopatrzona. Kolejny statek zaopatrzeniowy Progress MS ma według planów wystartować 2 lutego przyszłego roku. Termin ten jednak może zostać przesunięty, biorąc pod uwagę, że kiedy w kwietniu ubiegłego roku zdarzył się podobny wypadek, Rosjanie wstrzymali swoje loty na trzy miesiące.

Zdjęcie: NASA

podobne treści