news

Kaspersky Lab prezentuje własny system operacyjny

Po latach prac Kaspersky postanowiło pochwalić się własnym systemem operacyjnym. Według zapewnień samego Eugene’a Kaspersky’ego, jest on tak bezpieczny, że bez komputera kwantowego złamanie jego zabezpieczeń nie będzie możliwe.

Rzeczywistość zwykle szybko weryfikuje tego typu zapewnienia, ale w tym przypadku Kaspersky ma dość mocne podstawy, by tak twierdzić. Opracowywany przez ostatnie 14 lat system operacyjny został od podstaw zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie. Należy zaznaczyć, że Kaspersky OS nie jest kolejną dystrybucją Linuxa – jest to całkowicie nowy, autorski system operacyjny bazujący na autorskim mikrokernelu.

Kaspersky OS zadebiutował na inteligentnym switchu Kraftway Layer 3, ale nie musi być stosowany tylko w tego typu zastosowaniach sieciowych – system ma być modułowy i może zostać dostosowany do potrzeb konkretnego klienta.

Wszystkie moduły, jak też i aplikacje uruchamiane przez system, posiadają własny cyfrowy podpis, który trzeba złamać, by wprowadzić do nich nieautoryzowany kod. Ich uruchomienie i zachowanie kontrolowane jest przez wbudowany system bezpieczeństwa.

Kaspersky ma nadzieję, że nowy system znajdzie swoje miejsce na rynku, głównie w obszarach wymagających szczególnego skupienia się na kwestiach bezpieczeństwa, takich jak na przykład energetyka czy telekomunikacja.

Zdjęcie: Kaspersky Lab

podobne treści