newsWiadomość główna

Kary dla żołnierzy za Medal of Honor: Warfighter

Kiedy wydawca Medal of Honor: Warfighter ogłosił, że konsultantami producentów będą żołnierze Gromu, chyba nie było gracza w Polsce, który nie ucieszyłby się z tego faktu. Okazuje się jednak, że praca konsultanta dla Elecronic Arts może spowodować gwałtowny koniec kariery wojskowej.

Na szczęście nie dotyczy to operatorów Gromu, tylko ich kolegów z jednostki Navy SEAL Team Six, którzy wiosną i latem tego roku też pracowali dla Electronic Arts jako konsultanci. Amerykańskie dowództwo zarzuca im ujawnienie tajemnicy wojskowej.

Nie wiadomo oczywiście jakie sekrety zdradzili operatorzy Navy SEAL, ale podczas swojego zlecenia dla EA mieli wykorzystać tajne materiały, które zostały im przekazane przez US Navy. Podejmując współpracę z producentem gry komputerowej złamali także niepisany kodeks jednostki, który zabrania żołnierzom Navy SEAL opowiadać o szczegółach ich pracy.

Co ciekawe nie żołnierzom może i nie wolno, ale marynarka wojenna USA bardzo chętnie posługuje się właśnie nimi – po tym jak komandosi Navy SEAL przeprowadzili akcję likwidacji Osamy bin Ladena, dowództwo marynarki zdążyło autoryzować produkcję dwóch filmów o dzielnych komandosach.

Tymczasem siedmiu operatorów, którzy konsultowali Medal of Honor: Warfighter otrzymało już pisemne reprymendy, obcięto im żołd o połowę i mogą zapomnieć o awansie.

[CBS]

podobne treści