sportwynalazki

Kartonowy rower za 10 dolarów pojeździ do pierwszego deszczu?

Rower Alfa waży tylko 10 kilogramów dzięki temu, że został wykonany głównie z kartonu. Pomimo tego jest ponoć w stanie udźwignąć nawet 240 kilogramów. Najlepsze jest w nim jednak to, że wyprodukowanie pojazdu miałoby kosztować 9-12 dolarów, a nawet tylko 5 dolarów w przypadku mniejszego roweru dla dzieci.

Projektantem roweru jest Izraelczyk Izhar Gafni, który ma w swoim dorobku wydajne urządzenia do usuwania skorki z granatów oraz szycia butów. Pewnego dnia usłyszał o canoe z kartonu i wpadł na pomysł, by z tego tworzywa zrobić pojazd na dwóch kołach.

Alfa powstaje w 100 procentach z materiałów z recyclingu. Układ jezdny opiera się na taśmie, więc pojazd jest „bezawaryjny” i nie wymaga napraw. Zabezpieczenie tworzywa przed wilgocią to tajemnicza kwestia, zapewne karton został pokryty laminatem.

Gafni pracuje nad projektem już od trzech lat i zdążył opatentować kilka technologii związanych z konstrukcją Alfy. Obecnie zbiera fundusze na rozpoczęcie produkcji roweru, od razu wersji dla dorosłych i dla dzieci.

Jeśli podobny pojazd pojawiłby się na rynku w niskiej cenie, mógłby w szczególności ułatwić poruszanie się mieszkańcom krajów rozwijających się. Cykliści, ktorych stać na droższe pojazdy, z pewnością przy nich pozostaną – wystarczy spojrzeć na „wygodne inaczej” siodełko Alfy.  [NewsGeek, No Camels, DesignTaxi, .CoDesign]

podobne treści