gadżety

Karta Protean Echo połączy trzy karty w jedną

Liczba kart magnetycznych, którymi się na co dzień posługujemy, stale wzrasta. Z pewnością nie osiągnęła jeszcze takich ilości jak w Stanach, gdzie statystyczny mieszkaniec nosi ze sobą sześć sztuk, ale i tak będzie tego sporo. Projekt Protean Echo zmierza do tego, by ograniczyć tę liczbę do jednej.

Protean Echo ma działać w następujący sposób: po zeskanowaniu kart z paskiem magnetycznym przy pomocy specjalnej przystawki do telefonu, ich dane zostają zapisane w aplikacji mobilnej, skąd można przenieść je na kartę Protean Echo. Od tego momentu naśladować będzie ona oryginały kart przy pomocy paska magnetycznego, który może dynamicznie zmieniać swój stan. Z karty Protean Echo będzie można korzystać we wszystkich zwykłych terminalach. Oczywiście jeśli oryginał karty zabezpieczony był pinem, nadal należy go wprowadzić.

Wyboru karty, która będzie aktualnie używana, dokonuje się przy pomocy dotknięcia odpowiedniego miejsca na karcie. Bateria karty wystarczyć ma na dwa lata pracy a na telefonie przechowywać można dowolną liczbę kart. Niestety sama karta Protean Echo przechować może dane tylko 3 kart, ale jest to i tak pewien postęp.

Są też inne ograniczenia. Z oczywistych względów Protean Echo nie może naśladować kart z chipem, więc jej użyteczność ogranicza się do kart płatniczych starszego typu, kart rabatowych czy dostępowych do pomieszczeń.

W założeniach twórców Protean Echo ma być sposobem na ułatwienie nam życia, za który mogliby oni skasować nas po 80 – 100 dolarów. Jest to jednak pewna forma skimmingu – co prawda na użytek własny – ale jednak. Banki mogą wcale nie być zachwycone tym pomysłem. Chyba dlatego pomysłodawcy zamierzają sfinansować powstanie pierwszych urządzeń tego typu przy pomocy Kickstartera.

[Protean Echo via Techcrunch]

podobne treści