news

Kapitan Kirk otrzymał prestiżową nagrodę NASA

Po prawie pięćdziesięciu latach od czasu gdy kapitan Kirk po raz pierwszy wyruszył tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek, William Shatner, aktor grający tę postać, otrzymał jedno z najwyższych odznaczeń NASA.

W uznaniu zasług aktora dla propagowania nauki oraz misji NASA, amerykańska agencja kosmiczna postanowiła odznaczyć Williama Shatnera medalem NASA za wybitną służbę publiczną (NASA Distinguished Public Service Medal), najwyższym odznaczeniem, jakie od agencji otrzymać może osoba, która nie pracuje dla rządu federalnego.

Shatner swoją nagrodę otrzymał “za wybitną ofiarność i oddanie inspirowaniu nowych pokoleń odkrywców na całym świecie oraz za niesłabnące wsparcie dla NASA i jej misji.” I nie chodzi tylko o rolę kapitana Kirka – Shatner od dawna angażował się w projekty propagujące naukę prowadzone przez NASA, wśród których wymienić można między innymi filmy dokumentalne na temat promów kosmicznych czy misji łazika Curiosity.

„William Shatner poświęcił wiele swojego czasu i energii na zachęcanie uczniów, by zaczęli studiować matematykę i nauki przyrodnicze oraz na inspirowanie pokoleń odkrywców, łącznie z wieloma inżynierami i astronautami, którzy dziś tworzą NASA,” stwierdził w sobotę David Weaver z kierownictwa agencji, wręczając aktorowi medal NASA. „W pełni zasłużył na tę prestiżową nagrodę.”

Choć Shatner jest pierwszy aktorem z obsady kultowego serialu, który otrzymał to wyróżnienie, nie jest pierwszą osobą związaną z serią, która została uhonorowana przez NASA w ten sam sposób. W roku 1993 tę samą nagrodę otrzymał twórca Gene Roddenberry, twórca Star Treka.

Zdjęcia: Wikipedia, NASA

podobne treści