newswtf

Kanadyjski nurek odnalazł zaginioną bombę atomową?

Nie zdarza się to często, ale czasem można gdzieś zapodziać nawet bombę atomową. Na szczęście nic w przyrodzie nie ginie i wygląda na to, że po prawie siedemdziesięciu latach, USAF może odzyskać zaginioną bombę.

Historia ta zaczyna się 14 lutego 1950 roku, kiedy to należący do USAF bombowiec Convair B-36B, numer boczny 44-92075, wystartował z bazy lotniczej Eielson na Alasce do ćwiczeń, podczas których miał symulować atak atomowy na Związek Radziecki. Na pokładzie, oprócz siedemnastu osób załogi, znajdowała się także bomba atomowa Mark 4.

Według planu, samolot miał wykonać dwudziestoczterogodzinny lot, który obejmował przelot nad północnym Pacyfikiem, symulowane zrzucenie bomby nad Kalifornią, by ostatecznie wylądować w Teksasie. Jednak po siedmiu godzinach lotu, trzy z sześciu silników bombowca stanęły w płomieniach, a pozostałe trzy zaczęły mieć problemy. Po konsultacji z dowództwem, załoga zrzuciła swój ładunek nad morzem w okolicach Kolumbii Brytyjskiej, skierowała samolot w kierunku lądu, a sama ewakuowała się na spadochronach. Niestety pięciu osób nie udało się uratować, wrak samolotu znaleziono dopiero po kilku latach, ale bomby atomowej już nie.

A przynajmniej do teraz. Jak donosi Guardian, kanadyjskie ministerstwo obrony bada doniesienia nurka, który twierdzi, że podczas nurkowania w okolicach archipelagu Haida Gwaii natknął się na dziwny obiekt, który może być zaginioną bombą atomową Mark 4.

„Pomyślałem, że zrobię mały rekonesans. Oddaliłem się znacząco od mojej łodzi i wtedy znalazłem coś, czego nigdy wcześniej nie widziałem,” powiedział nurek kanadyjskiej stacji telewizyjnej.

O swoim znalezisku poinformował on kanadyjskie ministerstwo obrony, które planuje w ciągu kilku tygodni zorganizować ekspedycję badawczą w ten region. Według dostępnych oficjalnie zapisów, przed awaryjnym zrzutem, bomba nie została uzbrojona, ale kanadyjskie wojsko chce samemu ocenić potencjalne niebezpieczeństwo oraz to, czy powinno się ją wydobyć, czy pozostawić w miejscu upadku.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści