news

Kamera ze sztuczną inteligencją powie żołnierzom, co widać

Szaleni naukowcy z amerykańskiego Departamentu Obrony mają nowy plan. Chcą zbudować kamerę, która sama opowie, co widzi. Takie przetwarzanie obrazów póki co jest zarezerwowane dla ludzi. Ale już niedługo.

Projekt nosi nazwę „Oko umysłu” („The Mind’s Eye”). Jego celem jest skonstruowanie samonaprowadzających się kamer, które będą opisywały co widzą, bazując na posiadanej wiedzy i wykorzystując wnioskowanie przyczynowo-skutkowe. Tak, jak człowiek.

A w czym ten system będzie lepszy od człowieka? Otóż człowiek ma olbrzymią skłonność do interpretacji, nadinterpretacji czy błędnej interpretacji tego, co widzi. Często opisujemy nie to, co widzimy, ale to, czego się po nas spodziewają inni. Automatycznej kamery nie będą obchodzić inni. Będzie szybka. Zawsze gotowa do pracy. Nigdy nie zmęczona.

Pentagon ma nadzieję, że takie kamery zapewnią bezpieczeństwo żołnierzom na polu walki. Oczywiście brzmi to jak fantastyka naukowa. Bo ciągle nią jest. Ale, kto wie, może wkrótce przestanie nią być? [Wired Danger Room]

podobne treści