samochody

Kamaz prezentuje rosyjski autonomiczny autobus

Trzeba to powiedzieć jasno – marka Kamaz nie kojarzy się nam jakoś szczególnie z wysoką technologią. Ale rosyjska firma zajmuje się nie tylko ciężarówkami, jej dział badawczy pracuje obecnie nad autonomicznym autobusem.

We współpracy z rosyjskim państwowy instytutem badawczym NAMI, w zakładach Kamaz opracowany został niewielki elektryczny autobus Kamaz 1221. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wyposażona w szeroko rozsuwane drzwi konstrukcja porusza się autonomicznie.

Do poruszania się po drogach, Kamaz 1221 wymaga systemu lokalizacji satelitarnej (w jego przypadku jest to oczywiście GLONASS) oraz dokładnych map. Na dachu autobusu znajduje się również głowica Lidaru, a do orientacji w przestrzeni pojazd wykorzystuje także radar oraz tradycyjne kamery.

Podczas swoich pierwszych publicznych testów, które odbyły się w czerwcu na zamkniętym torze, autobus Kamaz 1221 poruszał się co prawda z prędkością 10 km/h, ale to dopiero pierwsze testy tej technologii, więc jeszcze wszystko przed nim.

Jak podaje agencja TASS, Kamaz chciałby rozpocząć seryjną produkcję tych autobusów za 3-4 lata.

podobne treści