portale społecznościowe

Kalifornijski pracodawca już nie będzie mógł domagać się haseł do sieci społecznościowych od pracowników

To samo dotyczy się uniwersytetów. Gubernator Kalifornii Jerry Brown podpisał właśnie dwa akty prawa lokalnego, które zabraniają pracodawcom oraz uniwersytetom żądać prywatnych loginów i haseł.

W marcu tego roku głośnym echem odbiła się sprawa pewnego nowojorczyka, który podczas rozmowy kwalifikacyjnej wycofał podanie o pracę po tym, jak niedoszły pracodawca zażądał hasła do profilu na Facebooku. Okazało się, że w Stanach takie praktyki są częstsze niż mogłoby się wydawać. Ale od teraz nie w Kalifornii.

„Podpisuję dziś Assembly Bill 1844 oraz Senate Bill 1349, które zabraniają uniwersytetom oraz pracodawcom żądać haseł do poczty elektronicznej i portali społecznościowych. Kalifornia była pionierem rewolucji social media, te prawa będą bronić Kalifornijczyków przed niechcianą ingerencją w konta na portalach społecznościowych,” napisał gubernator na Facebooku.

Nie wiadomo dokładnie ile osób spotkało się z takimi praktykami, ale aktualnie w USA prowadzonych jest ponad 100 postępowań związanych z wymuszaniem przez pracodawców dostępu do portali społecznościowych i poczty pracowników.

Zakaz, skądinąd słuszny, zakazem, ale dziwne czasy nastały, skoro takie kwestie trzeba już regulować prawnie.

[Cnet]

podobne treści