wynalazki

Już za kilka godzin rozpocznie się mundial. Od kopnięcia wykonanego przez sparaliżowaną osobę [update]

Każdy fan piłki nożnej wie, że dziś o godzinie 22:00 czasu polskiego rozpoczną się w Brazylii Mistrzostwa Świata. A będą to zawody niezwykłe, nie tylko jeśli chodzi o ilość protestów przeciwko ich organizacji. Pierwszą piłkę, dzięki technologii, kopnie bowiem osoba sparaliżowana od pasa w dół.

Tożsamość osoby, która rozpocznie tegoroczny mundial jest na razie tajemnicą. Wiadomo, że pochodzi z Brazylii, oraz że została wybrana spośród 65 tysięcy potencjalnych kandydatów. Trochę więcej wiadomo na temat samego egzoszkieletu, który stworzony został w ramach międzynarodowego projektu o nazwie Walk Again Project. W jego ramach neurolodzy i inżynierowie z całego świata, pod kierunkiem Miguela Nicolelisa z Uniwersytetu Duke’a, opracowali egzoszkielet BRA-Santos Dumont, który sterowany jest za pomocą interface’u neuralnego. Egzoszkielet wyposażony będzie dodatkowo w zestaw czujników, które mają symulować informacje, które zwykle wracają do mózgu podczas poruszania się. Dane te prezentowane mają być użytkownikowi na ekranach i przekładane na drgania małych serwomotorów, aby łatwiej było mu je odczuć.

„W roku 2009, kiedy dowiedzieliśmy się, ze to Brazylia będzie gospodarzem Mistrzostw Świata, zostałem zapytany o pomysł na pokazanie Brazylii w inny sposób, niż zazwyczaj jest postrzegana. Zasugerowałem przeprowadzenie pokazu naukowego, który pokazałby ludziom, że Brazylia ma potencjał wykraczający poza piłkę nożną i inwestuje w tę dziedzinę,” stwierdził Nicolelisa w wywiadzie dla agencji AFP.

Walk Again Project dysponował w sumie środkami wynoszącymi 14 milionów dolarów, a pracowało nad nim 156 naukowców z całego świata. W marcu spora część z nich, bo aż 40 osób, przeniosło się do Sao Paulo, by na miejscu nadzorować pracę nad przygotowaniem urządzenia oraz wybór i trening osoby, która kopnie w nim pierwszą piłkę tegorocznego mundialu.

Osobiście nie uważam się za wielkiego fana piłki nożnej, ale akurat na ten mecz nie mogę się doczekać. Mam tylko nadzieję, że pilot tego egzoszkieletu będzie miał możliwość korzystania z niego nie tylko w blasku reflektorów, ale także w codziennym życiu.

Zdjęcie: Walk Again Project

[update 12 czerwca 2014, 22:05]

Brazylijski mundial rozpoczął się przed kilkoma minutami, były hymny, gołębie pokoju, ale zapowiadanego wcześniej pilota egzoszkieletu zabrakło. Miejmy nadzieję, że niebawem dowiemy się dlaczego.

[update 13 czerwca 2014 9:40]

No i już wszystko wiadomo. Podczas ceremonii otwarcia rzeczywiście na murawę wyszedł dwudziestodziewięcioletni Juliano Pinto ubrany w egzoszkielet i kopnął piłkę. Ale ponieważ z powodu awarii łącza TVP pokazywała w tym czasie studio, my tego nie widzieliśmy.

podobne treści