nauka

Już niebawem ruszy misja sondy, która dotknie Słońca

Nie, to nie jest kontynuacja dowcipów z czasów słusznie minionych na temat radzieckiej wyprawy na Słońce, która ze względów bezpieczeństwa odbędzie się w nocy. Parker Solar Probe będzie pierwszą sondą, która wykona pomiary wewnątrz korony słonecznej.

Żarty żartami, ale jest to możliwe z kilku powodów. Po pierwsze, Słońce jest ogromne. Może nie jest największą gwiazdą w Drodze Mlecznej, ale to właśnie ono stanowi 99,86 procent całej masy Układu Słonecznego. A korona słoneczna, jedna z trzech warstw należącej do Słońca słonecznej atmosfery, czyli warstwy zjonizowanego gazu otaczającej Słońce, rozciąga się miliony kilometrów od jego powierzchni. Sonda więc nie tylko „dotknie Słońca”, ale w pewnym sensie w nie wleci.

Parker Solar Probe to sonda rozmiarów małego samochodu, której celem jest zbadanie właśnie tej część słonecznej atmosfery. Misja ma przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób w koronie Słońca przemieszczają się energia i ciepło oraz zbadać, co właściwie przyspiesza wiatr słoneczny. Naukowcy NASA mają nadzieję, że misja znacznie rozszerzy nasze rozumienie Słońca, a co za tym idzie Ziemi i całego Układu Słonecznego.

Kolejną rzeczą, którą pozwoli sondzie „dotknąć Słońca”, jest jej osłona termiczna. Wykonana z kompozytu węglowego osłona o średnicy 2,7 metra ochroni instrumenty naukowe podczas stopniowo zmniejszających się przelotów koło Słońca. Przelot najbliższy powierzchni gwiazdy planowany jest na rok 2024, kiedy to sonda podczas swojego peryhelium zbliży się do niej na około 6 milionów kilometrów. Temperatury, które podczas takich przelotów będzie musiała wytrzymać osłona termiczna będą wynosiły nawet 1500 stopni Celsjusza.

Co ciekawe, dzięki rewolucyjnej osłonie termicznej i chłodzeniu, większość instrumentów naukowych sondy będzie pracować w temperaturze pokojowej. Inną ciekawostką związaną z sondą jest też to, że jest ona pierwszym pojazdem NASA nazwanym na cześć żyjącego jeszcze człowieka.

Profesor Eugene Newman Parker (rocznik 1927), który w latach 50tych kładł podwaliny pod współczesne rozumienie fizyki Słońca, będzie mógł osobiście zobaczyć start sondy nazwanej od swojego nazwiska. Parker Solar Probe ustanowi też nowy rekord. W momencie największego zbliżenia do Słońca jej prędkość wynosić będzie prawie 700 000 km/h. Tym samym sonda stanie się najszybszym pojazdem stworzonym przez człowieka.

Sonda jest już praktycznie gotowa do startu, który obecnie wyznaczony jest na 11 sierpnia tego roku.

Zdjęcie: NASA

podobne treści