news

Już jutro najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca oraz wielka opozycja Marsa

Już jutro na naszym niebie rozegra się niezwykły spektakl. Jednocześnie będziemy mogli obserwować najdłuższe w tym stuleciu zaćmienie Księżyca oraz wielką opozycję Marsa.

Zaćmienie księżyca to zjawisko powstające, gdy Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem w pełni, a Księżyc jednocześnie znajdzie się w środku stożka cienia rzucanego przez Ziemię. Tego za bardzo nie trzeba tłumaczyć, warto jedna dodać, że zaćmienie księżyca jest zjawiskiem rzadszym niż zaćmienie Słońca, a zbliżające się będzie wyjątkowo długie. A właściwie najdłuższe w całym XXI wieku ponieważ potrwa ponad 100 minut. Natomiast wielka opozycja, to sytuacja, gdy znajdująca się w opozycji planeta zewnętrzna, w tym wypadku Mars, jest szczególnie blisko Ziemi, co sprawia, że warunki do jego obserwacji są najlepsze.

Zaćmienie rozpocznie się jeszcze przed wschodem Księżyca, ale pomimo tego z Polski zobaczymy jego zdecydowaną większość, w tym jego najciekawszą część – fazę całkowitą. Ta potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 56 sekund. W trakcie zaćmienia będzie widoczny także bardzo jasny i czerwony Mars, którego wielka opozycja przypada w tę samą noc.

Oba zjawiska, zakładając oczywiście, że aura nie spłata nam figla, będą doskonale widoczne nawet nieuzbrojonym okiem w całym kraju, już krótko po zachodzie Słońca. Warto więc już teraz sprawdzić prognozę pogody w naszej okolicy i zastanowić się, skąd najlepiej będzie można obserwować oba zjawiska.

podobne treści