news

Jutro zablokują komórki Meksykanom

30 milionów telefonów – z używanych w Meksyku 84 milionów – może zostać w ten weekend zablokowanych na polecenie rządu. Ich użytkownicy nie podali bowiem swoich danych osobowych odpowiednim instytucjom. Wszystko w ramach walki z przestępczością.

Meksyk zalewa fala porwań, kradzieży i innych, coraz bardziej śmiałych wyczynów świata przestępczego. Rok temu rząd przyjął ustawę, na mocy której do jutra (10 kwietnia) wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych mają obowiązek się zarejestrować – to znaczy podać dane osoby posługującej się danym numerem. Wszystko po to, by utrudnić przestępcom korzystanie z telefonów do wymuszania haraczy i okupów.

Miliony Meksykanów nie dopełniły do wczoraj obowiązku rejestracji, więc teoretycznie powinny stracić dostęp do sieci. Nie jest to zgodne z interesem operatorów komórkowych, które boją się nagłego spadku przychodów. Carlos Slim, czyli właściciel America Movil, największej sieci w Meksyku, zaapelował do Senatu o przełożenie ostatecznego terminu rejestracji. Drugi operator, hiszpańska Telefonica, zapowiada, że nie zamierza blokować użytkownikom możliwości wykonywania telefonów i wysyłania wiadomości. Powołuje się przy tym na prawa obywatelskie.

Najwięcej wątpliwości budzi pytanie o skuteczność tego rozwiązania. Czy przestępcy będą mieli trudność z  zarejestrowaniem telefonu na kartę na sąsiada? Przedstawią mu propozycję nie do odrzucenia i tyle. [Reuters, zdjęcie: Quinn.Anya]

podobne treści

  • jandzban

    Przecież nie chodzi o walkę z przestępczością tylko o kontrolę nad społeczeństwem – meksyk działa tu pod dyktando usa wprowadzając kolejne kretyńskie ustawy ograniczające swobody obywatelskie
    – to są takie testy: jak daleko można się posunąć żeby społeczeństwo to kupiło.