news

Julian Assange aresztowany

Pobyt Juliana Assange’a, założyciela WikiLeaks, w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru trwał 7 lat. Jednak już od jakiegoś czasu, po zmianie władzy w tym południowoamerykańskim kraju, przestał być on gościem mile widzianym. A dziś w ogóle przestał być gościem ambasady Ekwadoru.

Wszystko przez to, że kraj ten cofnął mu azyl polityczny i pozwolił funkcjonariuszom brytyjskiej policji na wejście na teren swojej ambasady, by aresztować Australijczyka, który skrył się na terenie placówki dyplomatycznej po tym, jak nie stawił się w czerwcu 2012 roku na posiedzeniu brytyjskiego sądu. Sąd miał zadecydować o ewentualnej deportacji Assange’a do Szwecji. Założyciel WikiLeaks, chcąc uniknąć potencjalnego wydania go przez Szwecję USA, ukrył się wtedy w ambasadzie Ekwadoru, gdzie otrzymał azyl polityczny.

Dwa lata temu Szwecja zrezygnowała ze ścigania Assange’a, ale nie zmieniło to jego sytuacji prawnej w Wielkiej Brytanii, w której od roku 2012 jest ścigany za to, że nie stawił się przed wymiarem sprawiedliwości.

„Został zatrzymany i przewieziony do aresztu w jednym z londyńskich posterunków, w którym pozostanie do czasu rozprawy przed sądem w Westminster, która odbędzie się tak szybko, jak to możliwe,” przekazał dziś rzecznik londyńskiej policji.

Zdjęcie: Flickr/acidpolly

podobne treści