news

Jeszcze tylko 11 miesięcy gadżetowego absurdu

Na swoim blogu Tomasz Topa opisuje jeden z największych gadżetowych paradoksów ostatnich lat, który powstał, gdy prawo starło się z ekonomią i ekologią.

Koperty z papieru z makulatury to świetny PR-owy ruch. Kilka lat temu Greenpeace Polska chwalił za takie posunięcie TP SA. Jak wyliczyli ekolodzy tona papieru to 17 drzew. Każda koperta waży ok. 5 g, więc 7 milionów faktur do abonamentów TP SA wysłanych w kopertach z makulatury pozwala ocalić istnienie prawie 600 drzew. Wspaniały cel prawda?

Kłopot w tym, że firmy muszą minimalizować koszty. To zrozumiałe. O ile nadawanie dokumentów w ekologicznych kopertach najwyraźniej się opłaca, to wysyłanie ich Pocztą Polską już nie. Niestety PP ma wciąż monopol na przesyłki o wadze poniżej 50 gramów. Dlatego wciąż dociążane są a to blaszką:

a to saszetką ze “zwykłym piaskiem”:

A to… bloczkiem z pięknego papieru:

… o odpowiedniej wadze (pewnie od 40 do 50 gramów). Tyle w kwestii oszczędzania papieru.

I tylko wrażliwi ekologicznie klienci otwierają miesiąc w miesiąc przyjazne środowisku koperty i upychają nikomu nie potrzebne gadżety-śmieci po kątach mieszkania. Bo nie mają serca ich wyrzucać. Wszystko po to, by urzędnik pozwolił  dostarczyć tańszą przesyłkę.

Jedyne pocieszenie: już od 2013 roku absurd się skończy, bo wreszcie nastąpi pełna liberalizacja usług pocztowych na terenie UE, w tym Polski. Urzędnicy wybawią nas od samych siebie.

Jeszcze 11 miesięcy.

[tomasz.topa.pl, lanspolis.pl, ociecprac.pl]

fot. AttributionNoncommercialShare Alike Some rights reserved by Ben McLeod

podobne treści

 • a

  Nie kumam debilizmu polskiego!!!!

  tu w CYWILIZOWANYM kraju jakim jest UK firmy wysylaja rachunek paierowy poczta… ALE!… To kosztuje w uj kasy, i firmy daja opcje:

  1: rachunek papierowy za kupe kasy
  2: albo rachunek online free

  Tylko cymbal sie godzi na rachunek papierowy

  To takie trudne?

 • aa

  niestety w tym kraju jest pełno kretyństwa!
  wystarczy popatrzyć na użytkowników Androida!

 • cienias

  to prawda, idioci korzystający z Androida zerkają czasami na beznadziejnego iOS’a. Po co wiadomo że to max kretynizm i szkoda czasu na takie badziewia …

 • SevenArmed

  czy 0.20 £ (tyle place za bilingi z Barclays) to nie jest dużo. Lepiej jest używać opcji online. Oszczędności.

 • Anmar

  Nie wszyscy mają w domu komputer. Próbowałeś kiedyś wytłumaczyć babci jak logować się na skrzynkę pocztową lub konto bankowe?