internet

Jest już Firefox 18 z obsługą ekranów Retina i przeglądarką PDF-ów

Fundacja Mozilla wypuściła nową wersję Firefoxa na systemy Windows, Mac, Linux i Android. Znajdziemy w niej zarówno kompletne nowości, jak i funkcje, które powinny były pojawić się w niej już dawno temu.

Lisia przeglądarka oznaczona numerem 18 wprowadza przede wszystkim nowy kompilator JavaScript Firefoksa – IonMonkey. Według Mozilli, ma on aż o 25 procent przyspieszyć działanie aplikacji i gier internetowych.

Rozwijany od pewnego czasu kompilator zastąpi ten obecny w starszych wersjach przeglądarek JägerMonkey – głównie po to, by zoptymalizować niemożliwej do zmienia (to tej pory) architekturę. Wydajność IonMonkey możemy przetestować w grach internetowych takich, jak BananaBread – strzelanince 3D stworzonej przez Mozilla Developer Network. Wykorzystuje ona „wyłącznie” technologie HTML5, WebGL i JavaScript.

Ponadto, Firefox oferuje wsparcie dla wyświetlacza Retina, w który zostały wyposażone komputery z logo nadgryzionego jabłka. Oznacza to wyższej jakości, widoczny gołym okiem obraz w trakcie oglądania filmów i szperania w Sieci. Ostatnim dodatkiem, który według powinien znaleźć się już dawno temu w Firefoxie, jest wbudowana przeglądarka PDF-ów. Z drugiej strony, jak to mawiają goblińscy szamani: „lepiej późno niż toporem między oczy”.

Również wersja na Androida została w widoczny sposób ulepszona. Mobilny Firefox może się w końcu pochwalić funkcją podpowiedzi wyszukiwania, która ułatwia namierzenie w Sieci interesującej nas informacji. Mozilla twierdzi, że korzysta ona (funkcja, nie fundacja) z bezpiecznego połączenia w celu zapewnienia ochrony danych użytkownika.

Ściągnij Firefoxa 18 na jeden z systemów: Windows, Linux, Mac lub Android i sam się przekonaj, czy wprowadzone zmiany (szczególnie ta dotycząca Retiny) są zauważalne.

podobne treści