naukanews

Jeśli ci miłe własne DNA, uważaj na to, co jesz

Powiedzenie „Jesteś tym, co jesz” zyskało nowe znaczenie. Naukowcy z
chińskiego Uniwersytetu Nankińskiego dowiedli, że z pożywienia czerpiemy
nie tylko składniki odżywcze, ale być może także materiał genetyczny.

Zespół badaczy pod kierownictwem Chen-Yu Zhanga znalazł w krwiobiegu uczestników badania wysoki poziom mikroRNA… ryżu. Najprawdopodobniej te obce cząsteczki nukleotydów regulujących ekspresję genów nie pozostają bez wpływu na procesy fizjologiczne u ludzi. Inne, przeprowadzone na myszach badanie laboratoryjne dowiodło, że miRNA z ryżu (MIR168a) ingerowało w ekspresję genów zwierząt i zakłócało zdolność rozkładania „złego” cholesterolu w wątrobie.

Obserwacja otwiera dopiero drogę do dalszych badań, ale już możemy postawić wiele interesujących pytań. Czy przenikanie genów z jedzenia tłumaczy terapeutyczne działanie niektórych składników pożywienia, na przykład ziół? I co z żywnością genetycznie modyfikowaną? Nie sposób też nie spytać, ile ryżu możemy bezpiecznie pałaszować. [Popsci]

podobne treści

 • giz

  „Naukowcy dowiedli, że być może” :))) Dobre.

 • katamaran

  czyli zamieniamy się w ryż :(
  sprzedawcy nasion transgenicznych dowiodą że to nie jest prawda

 • xD

  To Chińczycy którzy wszytko kopiują więc nic dziwnego że ich organizmy też to zaczęły. Jedzą ryż to i zmieniają się w ryż by go kopiować.
  Proste i banalne.

  A jeżeli zaczną jeść diamenty?

 • mmaciekj8

  Jeżeli zaczęli by jeść diamenty mieliby jedynie dużo droższą dietę.Nie wiem czy wiesz ale diamenty nie są ciałami żywymi więc nie posiadają DNA

 • t34t

  autorzy, badzcie odwazni i zapytajcie o tego newsa jakiegos polskiego genetyka.wykazcie sie odrobina sprytu i napiszcie do jakiegos naukowca. Wtedy to bylby news!

 • wybezmuzgi

  Cholersterol nie jest szkodliwy dla człowieka – ten mit w który masy ludzi wierzyły został obalony niedawno przez Polaków… Podobnie jest z mitem na temat szkodliwości wielu produktów, typu kurkumy czy aspartanu. Chcą zarobić to rozsiewają kłamstwa po świecie w które ludzie zaczynają wierzyć, a po jakimś czasie”ktoś” cudownie znajduje lek albo inne ustrojstwo które to leczy lub temu zapobiega. Świat opiera się na kasie i wszyscy chcą was wydymać, zapamiętajcie moje słowa i zacznijcie myśleć nad wszystkim zamiast żyć bezmózgo nieprzejmującs się iczym…

 • mosca81

  na jakiej grupie osob przeprowadzono badania, u ilu osob znaleziono mi RNA ryzu, czy probki mogly byc (nie)swiadomie zanieczyszczone?
  czy badane u myszy mi RNA pochodzilo z pokarmu, czy bylo dostarczane na zasadzie iniekcji, aby sprawdzic wplyw tego RNA na funkcjonowanie watroby.
  w jakim czasopismie opublikowano te wyniki?