naukanews

Jedz wolniej, a schudniesz!

Chcesz zrzucić wagę? Okazuje się, że im wolniej jesz, tym łatwiej osiągniesz stan sytości. Im bardziej łapczywie jemy, tym większe jest ryzyko wystąpienia otyłości. Tendencję do pospiesznego jedzenia mamy wówczas, gdy spożywamy posiłek w samotności lub podczas oglądania TV. Efekt ten szczególnie widoczny jest u dzieci, którym trudno jest zapanować nad atakami głodu, nie wspominając już o oderwaniu się od pałaszowania w trakcie oglądania pasjonujących kreskówek.
Gadżet, który sprawi, że będziesz jadł wolniej nazwano mandometrem. Jest to skomputeryzowane urządzenie, które pomaga otyłym zmienić ich nawyki żywieniowe. Do tej wyposażonej w specjalne oprogramowanie wagi wprowadzamy informacje na temat swojego ciężaru i pożądanej szybkości zjadania naszego posiłku. Ustala się je wcześniej indywidualnie u dietetyka. Kiedy jesteśmy zbyt szybcy, urządzenie zawiadomi nas o tym za pomocą nieprzyjemnego dla ucha komunikatu głosowego.

Najważniejsze jest oczywiście to, jak kaloryczny posiłek położymy „na szalę” mandometru. Przede wszystkim zaleca się regularne ćwiczenia. Gadżet wydaje się skuteczny. Naukowcy przetestowali już jego zastosowanie badając 106 dzieci cierpiących na otyłość. Po roku eksperymentu okazało się, że dzieci używające mandometru, zjadały średnio o 11% mniejsze posiłki.

Naukowcy planują  wprowadzenie mandometru do leczenia bulimii, choroby zwanej potocznie „chorobliwym objadaniem się”. Szwedzi zapowiadają jednak, że ich urządzenie nie zastąpi rodziców, którzy powinni wpoić dzieciom zdrowe nawyki żywieniowe.​

[roik, fit.pl]
Zdjęcie: VintFalken/Flickr

podobne treści