naukanews

Jedz glebę – będziesz mądrzejszy

Czy zabawa w błocie może sprawić, że zmądrzejesz? Najnowsze badania na myszach pokazują, że tak.

Badacze z Sage Colleges w Troy, w stanie Nowy Jork, karmili myszy masłem orzechowym. Niektórym dodawano do niego Mycobacterium vaccae, niegroźną bakterię często występującą w glebach. Okazało się, że myszy, które dostawały karmę „z wkładką” przebiegały przez labirynt szybciej i sprawiało im to przyjemność.

Według Dorothy Mattews, która zaprezentowała wyniki badań, działo się tak dlatego, że myszy, które dostawały bakterie, szybciej uczyły się nawigować w labiryncie. Co więcej, nie traciły tej umiejętności nawet 4 tygodnie po odstawieniu karmy z bakterią.

Naukowcy już wcześniej odkryli, że M. vaccae stymulują obszar nerwowy nazywany jądrem szwu. Teraz podejrzewają, że prowadzi to do pobudzenia hipokampu, który odpowiada za pamięć przestrzenną. Co więcej, bakterie wpływają na nastrój myszy – okazywały mniej objawów lęku, takich jak lizanie sierści czy gorączkowe poszukiwanie drogi wyjścia. Być może właśnie lepszy nastrój miał wpływ na skupienie się myszy, co pozwoliło im na szybszą naukę.

Jaki z tego wniosek? Przestań siedzieć przed komputerem! Lepiej idź do ogródka i najedz się ziemi – dzięki czemu przestaniesz lizać sierść i zaczniesz szybciej trafiać do masła orzechowego. [New Scientist/giz]

podobne treści

  • ethanring

    Ziemia jest naturalnym środowiskiem myszy, a kopanie norek czy labiryntów jej naturalnym zajęciem. Może więc nie tyle wspomagamy takim eksperymentem mysie osobniki, ale przywracamy im to, czego pozbawiliśmy ich skazując na sterylne życie w laboratoryjnych klatkach?