nauka

JAXA publikuje zdjęcia krateru powstałego po wybuchu na asteroidzie Ryugu

Przez kilka ostatnich lat japońska sonda kosmiczna Hayabusa 2 (pol. sokół wędrowny) ścigała asteroidę Ryugu, by ostatecznie dotrzeć do niej w czerwcu ubiegłego roku. Od tamtego czasu agencja JAXA prowadzi badania obiektu, których ważnym elementem było wywołanie na jej powierzchni wybuchu.

5 kwietnia sonda Hayabusa 2 umieściła na powierzchni badanej przez siebie asteroidy impaktor z materiałem wybuchowym, którego zadaniem było wyrwanie krateru, który odsłonić miał część wewnętrznej budowy planetoidy. Operacja zakończyła się powodzeniem, a teraz JAXA opublikowała zdjęcia ukazujące powstały krater.

Wykonanie zdjęć nie było wcześniej możliwe ponieważ sonda została przez japońską agencję kosmiczną „schowana” na dwa tygodnie po drugiej stronie asteroidy, w obawie przed ewentualnymi uszkodzeniami, które mogłyby zostać spowodowane przez odłamki po wybuchu. A tych było zapewne sporo, ponieważ wybuch wyrwał w powierzchni Ryugu krater o średnicy około 20 metrów, który można zobaczyć na poniższej animacji pokazującej teren przed i po eksplozji.

Do końca zaplanowanych badań asteroidy jeszcze oczywiście daleko. Teraz JAXA będzie starała się pobrać próbki z powierzchni Ryugu, które potem mają zostać sprowadzone na Ziemię.

Ilustracja: Wikipedia

podobne treści