wynalazki

Japońskie autonomiczne taksówki dla seniorów

Nie tylko Google pracuje nad autonomicznymi pojazdami. W ostatnich latach prace nad samochodami, które poruszałyby się bez kierowcy, rozpoczęli zarówno producenci samochodów, tacy jak BMW, Mercedes czy Toyota, jak i koncerny zbrojeniowe takie jak Lockheed Martin. Niedawno dołączyła do nich japońska firma Robot Taxi, która do roku 2020 chce autonomiczne taksówki na tamtejsze ulice.

I zabiera się do sprawy z przytupem, ponieważ już w przyszłym roku mają rozpocząć się pierwsze testy drogowe Robot Taxi. W prefekturze Kanagawa pięćdziesiąt osób otrzyma do dyspozycji prototypowe autonomiczne taksówki, którymi będzie można pokonywać dystanse do 3 kilometrów. Ze względów bezpieczeństwa za kółkiem zawsze znajdować się będzie pracownik firmy, przynajmniej na razie. Już samo w sobie plany te są interesujące, tym bardziej ciekawa jest grupa docelowa, w którą celuje Robot Taxi.

Według firmy głównymi użytkownikami autonomicznych taksówek w Japonii nie będą typowi pasjonaci technologii, ale seniorzy bez dostępu do publicznego transportu. A przynajmniej tak wynika z reklamy wypuszczonej przez Robot Taxi. I trzeba przyznać, że liczby przemawiają za tym modelem biznesowym, ponieważ Japonia jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem na świecie. Jedna czwarta populacji kraju ma więcej niż 65, a 20 procent więcej niż 75 lat. W ubiegłym miesiącu liczba Japończyków, którzy przekroczyli wiek stu lat wyniosła 60 tysięcy. Demografia jest więc nieubłagana, a Japończycy zdają sobie z tego sprawę i od lat prowadzą badania nad robotami, które w różnym stopniu mogłyby pomagać osobom starszym. Czy autonomiczne taksówki dołączą do tych urządzeń? Miejmy nadzieję, że dowiemy się tego już w ciągu pięciu lat.

podobne treści