newsWiadomość głównawynalazki

Japoński Schaft zwycięzcą eliminacji DARPA Robotics Challenge

Co prawda finał konkursu DARPA Robotics Challenge ma odbyć się pod koniec 2014 roku, ale dla szesnastu drużyn z całego świata miniony weekend przyniósł jak do tej pory największe emocje. Na torze wyścigowym Homestead-Miami odbyły się eliminacje do przyszłorocznego finału. Zwycięzcą został japoński robot Schaft.

Eliminacje wyłoniły osiem zespołów, które za rok będą walczyły o dwa miliony dolarów. Podczas eliminacji roboty zmagały się z ośmioma zadaniami, na wykonanie których każdy z nich miał pół godziny. Zadania były rozmaite, dość powiedzieć, że według DARPA zwycięski robot powinien między innymi świetnie wspinać się po drabinie, kierować samochodem, zakręcać zawory czy płynnie poruszać się po wyboistym terenie. Generalnie musi wykazać się wszystkimi umiejętnościami, które mogą okazać się przydatne podczas zwalczania skutków różnego rodzaju katastrof.

Zwycięski Schaft zdeklasował rywali, zdobywając łącznie 27 punktów, na 32 możliwe do uzyskania. I tutaj wypada wspomnieć o pewnej ciekawostce – japońska firma Schaft Inc. jest jedną ze spółek związanych z robotyką, kupionych w tym roku przez Google.

Do finału zakwalifikowały się także zespoły HMC ROBOTICS (Florida Institute for Human, 20 punktów), TARTAN RESCUE (Carnegie-Mellon University, 18 punktów), MIT (16 punktów), ROBOSIMIAN (NASA’s Jet Propulsion Laboratory, 14 punktów), TRACLABS (11 punktów), WRECS (Worcester Polytechnic Institute, 11 punktów) i TROOPER (Lockheed Martin Advanced Technology Laboratories, 9 punktów). Pozostałe zespoły odpadły z rywalizacji

DARPA zapowiada, że finał konkursu ma być jeszcze trudniejszy. Za rok roboty będą musiały wykonać dużo bardziej skomplikowane zadania, będą też musiały wykazać się pewną autonomią w podejmowaniu decyzji. Czekają na nie także atrakcje w postaci, na przykład, symulowanego pożaru, czy wycieku gazu ze zniszczonej instalacji. Podczas przyszłorocznego finału roboty nie powinny polegać na zewnętrznym zasilaniu.

Przed wszystkimi zespołami jest więc jeszcze sporo pracy i, pomimo zwycięstwa w eliminacjach, zespół Schaft nie może być jeszcze pewny głównej nagrody. Choć możliwości ich robota robiły wrażenie już przed zakończonymi w sobotę eliminacjami:

podobne treści