wtfwynalazki

Japoński ogon pomoże zachować równowagę

Kiedy nasi dalecy przodkowie zeszli z drzew, ewolucja doszła do wniosku, że ogony nie będą nam już potrzebne. Japońscy inżynierowie mają jednak na ten temat inne zdanie.

Naukowcy z Keio University w Tokio stworzyli mechaniczny ogon, który ma na celu zwiększenie równowagi u ludzi. I, choć trudno w to uwierzyć, nie jest to jedynie zabawka wymyślona w celu udoskonalenia cosplay’u. Arque, bo tak nazywa się ten wynalazek, ma poprawić zwinność i równowagę noszącego przez zapewnienie przeciwwagi podczas poruszania się.

Urządzenie składa się plastikowych kręgów połączonych gazowymi siłownikami. W obecnej wersji gaz wtłaczany jest z zewnętrznego kompresora, ale japońscy inżynierowie pracują już nad zastąpieniem go elektrycznymi siłownikami i wewnętrznym akumulatorem zasilającym urządzenie.

Badacze widzą obecnie dwa potencjalne zastosowania dla tego wynalazku. Pierwszym z nich jest wspomaganie osób, które muszą przenosić ciężkie ładunki. Sztuczny ogon, który dzięki swoim czujnikom zmieniałby odpowiednio środek ciężkości takiej osoby, mógłby pomóc zachować równowagę. Drugie zastosowanie mogłoby polegać na wzbogaceniu zestawów VR – ogon mógłby potęgować wrażenie imersji gracza w wirtualnym świecie.

Zawsze jest też możliwość wykorzystania takiego ogona do cosplay’u.

podobne treści