biznesnewswtf

Japońska firma chce już za rok umieścić reklamę na Księżycu

W październiku 2015 roku wystartować ma pierwsza prywatna bezzałogowa misja na Księżyc. Na jej pokładzie znajdzie się dość niezwykły ładunek – pierwszy produkt wysłany na inne ciało niebieskie jedynie w celach marketingowych.

Produktem tym będzie sproszkowana wersja japońskiego napoju o nazwie Pocari Sweat. Jego producent, firma Otsuka Pharmaceutical Co. Ltd. planuje wysłać go na Księżyc w specjalnie zaprojektowanej do tego celu tytanowej puszce, która zawierać będzie także wygrawerowane pozdrowienia od tysięcy dzieci z Azji południowo-wschodniej. Otsuka twierdzi, że ich akcja ma zainspirować młodych ludzi do tego, by zainteresowali się podbojem kosmosu. I wiecie, być może w przyszłości odnaleźli tytanową puszkę, otwarli ją i, po zmieszaniu zawartości z wodą wyprodukowaną na Księżycu, wypili swoje wymarzone Pocari Sewat.

Niecodzienny ładunek ma zostać umieszczony na Księżycu przez lądownik „Griffin” opracowany przez amerykańską firmę Astrobotic Technology, która chciałaby dzięki niemu wygrać nagrodę Google Lunar X prize. Przedsiębiorstwa biorące udział w tym konkursie mają za zadanie wylądować na powierzchni Księżyca pojazdem, który będzie mógł przejechać po nim co najmniej 500 metrów i przesłać na Ziemię wysokiej jakości zdjęcia. Rakietą nośną podczas tego startu ma być opracowana przez SpaceX rakieta Falcon 9. Współpraca z firmą Otsuka ma pomóc w realizacji tego celu – za przetransportowanie dodatkowego ładunku na Księżyc Japończycy chcą zapłacić Astrobotic Technology pół miliona dolarów.

Otsuka twierdzi, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Pocari Sweat będzie pierwszym napojem, który trafi na Księżyc. Z tym twierdzeniem mógłby ewentualnie polemizować producent napoju w proszku o nazwie Tang, który był przedzielany astronautom NASA podczas wielu misji, szczególnie w początkowych fazach programu kosmicznego. Niestety nie ma żadnego dowodu na to, że ostatecznie trafił on na Srebrny Glob.

Zdjęcie: Otsuku Pharmeceutical Co. Ltd.

podobne treści