wynalazki

Japońska bielizna blokująca promieniowanie

Negatywnych skutków energii jądrowej Japonia doświadczyła bardziej, niż jakiekolwiek inne państwo. Nie dziwi więc, zwłaszcza po katastrofie elektrowni atomowej w Fukushimie, że tamtejsi inżynierowie starają się opracować rozwiązania, które chronią przed szkodliwym wpływem promieniowania to, co najważniejsze. Służyć ma temu na przykład ekranowana bielizna.

Brzmi to może zabawnie, ale inżynierowie firmy Yamamoto z Osaki całkowicie na poważnie zajęli się problemem chronienia przed promieniowaniem organów płciowych. W tym celu opracowano bieliznę, która dzięki temu, że wykonana jest ze specjalnego, opartego na ołowiu materiału, ma chronić użytkownika przed promieniowaniem gamma. Skonstruowana w ten sposób bielizna jest co prawda dość ciężka (waży prawie 3,5 kilograma), ale daje nadzieje na zatrzymanie przynajmniej części najbardziej niebezpiecznego promieniowania gamma.

Poza bielizną, Yamamoto opracowało także wzmocniony kombinezon przeznaczony dla nurków. Według zapewnień przedstawicieli producenta ma on prawie w stu procentach blokować promieniowanie beta.

Choć jest to na pewno dobra wiadomość, należy pamiętać, że zarówno promieniowanie alfa jak i beta dość dobrze absorbowane przez materię i, w zależności od energii, może być zatrzymane nawet przez powietrze, papier lub przez zwykłe ubranie. Nie zmienia to faktu, że nadal jest niebezpieczne i jeśli cząstki emitujące promieniowanie alfa lub beta znajdą się w ciele człowieka, prowadzi to do poważnych uszkodzeń tkanek i choroby popromiennej.

Wynalazki firmy Yamamoto skierowane są przede wszystkim do służ usuwających efekty katastrofy elektrowni atomowej w Fukushimie na lądzie i w wodach otaczających zniszczoną elektrownię. Mają być przez nich noszone jako dodatkowy środek zapobiegawczy pod obecnie stosowanymi kombinezonami ochronnymi. Zabezpieczona przed wpływem promieniowania bielizna kosztować ma równowartość około 800 dolarów, podczas gdy wzmocniony kombinezon do nurkowania ma kosztować równowartość ponad 1000 dolarów.

Yamamoto nie zamierza jednak na tym przestawać. Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej firma zapowiedziała kontynuację prac nad ubraniami ochronnymi wykonanymi z opracowanej przez nią „ołowianej” tkaniny.

Zdjęcie: Yamamoto

podobne treści