naukaWiadomości promowane

Japońscy naukowcy wyhodowali nerkę z komórek macierzystych

Wygląda na to, że możemy oficjalnie zamknąć sezon polowań na obcokrajowców (Hostel i inne tego typu, durne amerykańskie filmy) – japońscy naukowcy wyhodowali tkankę nerki z komórek macierzystych.

Przełom osiągnięty został przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Kioto. Po raz pierwszy udało się im wyhodować z komórek macierzystych tkankę tworzącą nerki. Wyniki ich badań zostały w tym tygodniu opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

Z powodu swojej skomplikowanej struktury nerki są bardzo trudne do odtworzenia jeśli już ulegną uszkodzeniu. Z tego powodu wielu pacjentów chorych musi przechodzić uciążliwe dializy. Japońscy naukowcy wykorzystali unikalną właściwość komórek macierzystych, która pozwala im rozwinąć się w dowolne komórki ciała, zmusili je do rozwinięcia się w komórki nerek. Kenji Osafune, który prowadził badania, uważa, że jest to pierwszy krok do tego, by hodować z komórek macierzystych pacjentów nerki w laboratorium, które następnie będą mogły być im wszczepione.

Zespół Kenji’ego Osafune osiągnął 90% skuteczność w laboratoryjnym hodowaniu tkanki nerek. W swoich badaniach japońscy naukowcy wykorzystali komórki macierzyste pobrane z embrionów myszy i przez jedenaście dni wystawiali je na działanie odpowiednich chemikaliów. Osafune chce teraz ostatecznie potwierdzić, że tkanka, którą udało im się wyhodować działa dokładnie tak, jak zwykłe nerki. Kiedy już im się to uda, chcieliby zabrać się za hodowlę ludzkich nerek, które potencjalnie będą mogły znaleźć zastosowanie kliniczne.

[Zdjęcie: Flickr/Pulmonary Pathology]

podobne treści