nauka

Japońscy naukowcy odczytują sny

Zespół japońskich naukowców twierdzi, że udało mu się opracować technikę, dzięki której mogą dowiedzieć się, o czym śni dana osoba.

Nie należy dobie jednak wyobrażać przenośnego urządzenia, które potrafiłoby odczytywać sny. Zanim naukowcy z Kyoto mogli pochwalić się takim osiągnięciem, musieli najpierw sporo czasu spędzić z uczestnikami eksperymentu. A nie był to eksperyment należący do najprzyjemniejszych – uczestnicy kładli się spać w rezonansie magnetycznym a kiedy tylko zasypiali, naukowcy budzili ich by zapytać o to co im się śniło.

Podczas snu rezonans magnetyczny rejestrował oczywiście każdy detal aktywności mózgu, a dzięki wywiadom można było przypisać je do konkretnego obrazu. I tak po 200 razy dla każdego z uczestników.

Ale dzięki temu naukowcom udało się skonstruować bazę danych snów połączonych z aktywnością mózgu, którą można było pogrupować w podobne do siebie kategorie.

Posiadając już taką bazę, naukowcy byli w stanie przeanalizować aktywność mózgu uczestników badania, dla odmiany, nie budząc ich już. Wyniki badania pokazują, że badacze byli w stanie prawidłowo określić co śniło się uczestnikom eksperymentu z dokładnością do 60%.

„Udało nam się rozpoznać sny zgadzające się z ustnymi relacjami badanych tylko na podstawie aktywności ich mózgów podczas snu. Mocno wierzę w to, że odczytywanie snów jest możliwe, przynajmniej dla niektórych rodzajów snu (…). Dlatego byłem podekscytowany ale nie zaskoczony wynikami,” stwierdził w wywiadzie dla BBC jeden z naukowców prowadzących to badanie profesor Yukiyasu Kamitani.

To badanie to dopiero początek – jak na razie udało się w ten sposób przeanalizować płytkie sny, teraz mają nadzieję, że uda im się zastosować podobną metodę do odczytywania treści snów głębokich.

podobne treści